Najnowsze

Jest praca na budowach, w kolejnictwie i energetyce. Brakuje fachowców

Najnowsze


Zanim ruszą kontrakty unijne, branża uzupełnia zaplecze kadrowe. Wbrew pozorom, nie będzie to łatwa sprawa, bo na rynku pracy brakuje fachowców – informuje "Puls Biznesu".

Mimo że kontrakty budowlane ruszają w tempie startującego spod semafora pociągu towarowego, firmy zaczynają zatrudniać specjalistów.

Inżyniera zatrudnię

- Szukają przede wszystkim doświadczonych inżynierów. O ile w branży drogowo-mostowej, ze względu na realizowane w ostatnich latach kontrakty, łatwiej można znaleźć pracowników, o tyle branża kolejowa, ze względu na ogromną lukę inwestycyjną, stanowi dla firm ogromne wyzwanie - podkreśla Mirosława Jemioło, senior konsultant w Hays Poland, zajmującej się doradztwem personalnym.

Miliardy do wydania

A pracy na torach będzie niemało. Obecnie Polskie Linie Kolejowe realizują rocznie kontrakty za 7-9 mld zł. W perspektywie 2014-20 Bruksela przyznała na inwestycje kolejowe ponad 40 mld zł. Większość pieniędzy może trafić na infrastrukturę torową, mniejsza część - na tabor. - Brak fachowców w energetyce czy na kolei wynika z tego, że w ostatnich latach na tych rynkach niewiele inwestowano. W efekcie uczelnie i zawodówki rezygnowały z kształcenia kadr - podsumowuje Mirosława Jemioło.

Autor: msz/km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości