Jest pierwsza decyzja ws. polskiej pożyczki dla MFW

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kierowny przez Marka Belkę NBP najprawdopodobniej pożyczy pieniądze MFW

Narodowy Bank Polski może pożyczyć pieniądze Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Zarząd NBP upoważnił prezesa Marka Belkę do tego, by zadeklarował taką gotować zarówno polskiemu rządowi, jak i MFW.

"Zarząd Narodowego Banku Polskiego po zapoznaniu się z wnioskiem ministra finansów z 16 stycznia 2012 r. w sprawie udzielenia przez NBP pożyczki bilateralnej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu postanowił przychylić się do prośby ministra finansów zawartej we wniosku - napisano w komunikacie NBP.

Tym samym upoważnił prezesa NBP do - jak czytamy - "zadeklarowania wobec rządu RP i MFW gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej".

Jak podał NBP, ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki na rzecz MFW zostanie podjęta przez zarząd NBP po uzgodnieniu z MFW warunków umowy.

Liczą na wsparcie

Sprawa ta zostanie przedstawiona Radzie Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 24 stycznia 2012 r.

W środę MFW poinformował, że rozważa zwiększenie zdolności pożyczkowych o 500 mld USD, wliczając w to wsparcie ze strony krajów UE w kwocie 200 mld USD.

W grudniu pojawiły się nieoficjalne informacje, że udział Polski w pożyczce dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego mógłby wynieść 6,27 mld euro.

mac/iga

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24