Najnowsze

Jerzy Buzek gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat"

Najnowsze

Aktualizacja:
Jolanta Pieńkowska zaprasza na program "Świat"
TVN24 Biznes i ŚwiatJolanta Pieńkowska zaprasza na program "Świat"

W piątek o godz. 21.00 gościem programu "Świat" będzie szef komisji PE ds. energii Jerzy Buzek. Jolanta Pieńkowska zapyta byłego przewodniczącego europarlamentu m.in. o skuteczność nowych sankcji UE wobec Rosji oraz o rolę komisarz Elżbiety Bieńkowskiej. W Komisji Europejskiej zajmie się ona sprawami wspólnego europejskiego rynku, przemysłu i przedsiębiorstw.

UE opublikowała w piątek zaostrzone sankcje wobec Rosji za destabilizowanie Ukrainy. Restrykcjami wizowymi i finansowymi objęto kolejne 24 osoby, w tym członków parlamentu. UE ograniczyła też dostęp do kapitału dużym rosyjskim firmom naftowym i zbrojeniowym,

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE i zamrożenia aktywów objęły m.in. lidera nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego i jego syna, wiceprzewodniczącego Dumy Państwowej Igora Lebiediewa, a także przywódców prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

Z kolei amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek, że wprowadza nowe sankcje wymierzone w rosyjskie banki oraz sektor naftowy i zbrojeniowy. Obejmą one Sbierbank, największą rosyjską instytucję finansową oraz Gazprombank, Gazprom Nieft, Łukoil i Rosnieft.

Bieńkowska w "maszynowni"

Elżbieta Bieńkowska będzie odpowiedzialna w Brukseli za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i sektor małych oraz średnich przedsiębiorstw. Jej teka jest jedną z nowości w Komisji Europejskiej, określoną w komunikacie KE jako "maszynownia realnej gospodarki". Polka znajdzie się w zespole wiceprzewodniczącego KE ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności. Stanowisko to obejmie Fin Jyrki Katainen.

Nowa KE ma rozpocząć urzędowanie 1 listopada. Wcześniej, na przełomie września i października odbędą się przesłuchania komisarzy w komisjach Parlamentu Europejskiego, a na październikowej sesji plenarnej w Strasburgu europosłowie będą głosować nad zatwierdzeniem nowej Komisji.

WIĘCEJ W PROGRAMIE "ŚWIAT" TYLKO W TVN24 BIZNES i ŚWIAT O 21:00.

"Epicentrum"

Z kolei w programie "Epicentrum" o 20.00 porozmawiamy o tym, czy narodowość ma znaczenie. Zapytamy też o współczesną młodzież - czy są granice kontroli nad nią i czy alkomat w szkole obraża "porządnych" nastolatków. W programie też o tym, że coraz trudniej odróżnić mistyfikację od rzeczywistości. Gośćmi programu będą satyryk Michał Ogórek i psycholożka Aleksandra Piotrowska.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości