Jedziesz na wakacje? Sprawdź, czego nie wniesiesz na pokład samolotu

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatJak tanio i wygodnie pojechać na wakacje?

Płyny, perfumy i żele do 100 ml można zabrać ze sobą na pokład samolotu do bagażu podręcznego, ale w przezroczystym opakowaniu - przypomina Urząd Lotnictwa Cywilnego przed zbliżającym się okresem urlopowym. W bagażu podręcznym nie wolno za to przewozić np. sprzętu sportowego. Z kolei Ministerstwo Finansów przypomina, jakie towary możemy przewieźć bez cła.

Wszystkim, którzy wybierają się na urlop samolotem Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina, że zgodnie z prawem europejskim pasażer może mieć przy sobie w bagażu podręcznym m.in.: pastę do zębów, perfumy, żele, tusz do rzęs, szampony (do 100 ml). Rzeczy te należy umieścić w plastikowym, przezroczystym, zamykanym opakowaniu o pojemności jednego litra. Na wielu lotniskach należy te rzeczy wyjąć z torby i pokazać podczas kontroli bezpieczeństwa.

Leki tak, nożyczki nie

Ze sobą możemy też zabrać leki i inne produkty spożywcze niezbędne w podróży ze względu na szczególne wymogi zdrowotne, w tym pokarm dla niemowląt, a także wodę i soki owocowe w ilościach przeznaczonych do spożycia w trakcie podróży. Urząd przypomina, że do bagażu ręcznego należy również zapakować wszystkie drogie przedmioty, jak aparaty fotograficzne, kamery, laptopy, biżuterię. ULC przypomina, że pasażer nie może zabierać na pokład samolotu przedmiotów ostrych, takich jak nóż. W bagażu podręcznym nie wolno również przewozić sprzętu sportowego, biwakowego, pistoletów i broni palnej.

Uwaga na cło

Z kolei resort finansów zwraca uwagę, że planując wakacyjne podróże zagraniczne warto pamiętać o obowiązujących przepisach celnych i dewizowych. Określają one m.in., jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, jakie są niedozwolone, a przewóz jakich jest ograniczony lub obłożony opłatami. W przypadku przyjeżdżających z państw trzecich (tj. spoza Unii Europejskiej) zwolnione z przywozowych należności celnych są towary o równowartości do 300 euro (w transporcie lądowym) oraz o równowartości do 430 euro (w transporcie lotniczym i morskim).

Limity

Do tych wartości nie wlicza się wartości produktów leczniczych niezbędnych dla potrzeb podróżnego, wartości bagażu osobistego importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie, wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów. Ponadto do limitów nie wlicza się także m.in. 200 sztuk papierosów lub 100 cygaretek bądź 50 cygar albo 250 g tytoniu do palenia (w transporcie lotniczym lub morskim). W przypadku innych środków transportu limity te wynoszą odpowiednio: 40 sztuk papierosów lub 20 cygaretek bądź 10 cygar albo 50 g tytoniu do palenia.

Do limitów bezcłowych przywozów nie wlicza się także wartości jednego litra wyrobów spirytusowych, bądź czterech litrów win albo 16 litrów piwa.

Ministerstwo Finansów przestrzega, że nie należy kupować i przewozić przez granicę m.in. kawioru, skór lub wyrobów ze skór dzikich zwierząt; wypchanych ptaków drapieżnych, koralowców czy muszli.

Autor: ToL,mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock