Jedyna droga do euro? Reformy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Co trzeba zrobić przed euro?

Reformy w zakresie polityki fiskalnej, rynku pracy oraz regulacji poprawiających warunki dla przedsiębiorczości - to zdaniem prezesa NBP konieczne działania, aby trwale spełnić kryteria umożliwiające wprowadzenie Polski do systemu ERM2, czyli przedsionka strefy euro.

- Przed ERM2 największym problemem jest polityka fiskalna, procedura nadmiernego deficytu. Bez zniesienia tej procedury wchodzenie do ERM2 wydaje się być nadmiernie ryzykowne. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić trwałe spełnienie tych kryteriów fiskalnych bez reform - powiedział uważa Sławomir Skrzypek.

Trzy priorytety

Pytany o sugestie do planu uzdrowienia finansów, jaki mają wkrótce przygotować środowiska ekonomistów współpracujących z Forum Obywatelskiego Rozwoju i prof. Leszkiem Balcerowiczem, prezes Skrzypek wskazał trzy obszary wymagające reform.

- Pierwszy to obszar polityki fiskalnej. Z jednej strony trzeba iść w kierunku uelastycznienia budżetu ze względu na to, że duża jego część jest zdeterminowana wydatkami sztywnymi, czyli jest poza decyzjami rządu. Z drugiej strony trzeba uwzględnić zmiany demograficzne i całokształt wpływu tej sytuacji na przyszłe budżety państwa - ocenił Skrzypek.

Według prezesa NBP, zmiany potrzebne są również w regulacjach obowiązujących przedsiębiorców. - Tutaj jest ogromne pole do ułatwień, do wprowadzenia takich warunków, które pozwolą znacznie bezpieczniej i pewniej funkcjonować w naszej sferze gospodarczej - ocenia Skrzypek.

Trzeci obszar koniecznych zmian - według szefa banku centralnego - dotyczy rynku pracy. Jak mówił, polskie uregulowania związane z elastycznością rynku pracy są dziś często nawet lepsze od tych w niektórych krajach UE, jednak wiele zostało do zrobienia. - Całokształt i dodatkowe reformy powinny dać dodatkowy dopalacz naszej gospodarce, bo przed nami ogromne wyzwania, gdy chodzi o doganianie innych krajów w poziomie dobrobytu - stwierdził.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24