Jednomyślny jak EuRoPol Gaz

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PGNiG i Gazprom doszły do porozumienia jak zarządzać właścicielem polskiego odcinka jamału

Akcjonariusze EuRoPol Gazu zmienili w poniedziałek statut spółki zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami polsko-rosyjskimi. Zmiana przewiduje jednomyślne podejmowanie decyzji przez zarząd spółki - poinformowała PAP powołując się na ze źródeł zbliżonych do Gas-Tradingu.

Gdyby zarząd nie był jednomyślny, uchwała będzie skierowana do Rady Nadzorczej spółki, a jeśli i ta nie rozstrzygnie sprawy, uchwała powędruje na walne zgromadzenie. Ponadto bieżące decyzje mają być podpisane przez rosyjskiego i polskiego członka zarządu - postanowiono na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy EuRoPol Gazu w poniedziałek w Warszawie.

To była kość niezgody

EuRoPol Gaz to właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, w spółce głównymi udziałowcami są Gazprom (48 proc.) i PGNiG (48 proc.), 4 proc. ma spółka Gas-Trading. W tej ostatniej ok. 36 proc. udziałów należy do Bartimpeksu Aleksandra Gudzowatego.

Magistralą jamalską rosyjski gaz płynie do Niemiec; zarządzanie polską częścią tego gazociągu oraz akcjonariat EuRopol Gazu (właściciela rury) stały się głównymi tematami zakończonych w październiku polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski.

W trakcie blisko dwuletnich uzgodnień, także z udziałem Komisji Europejskiej, ustalono, że zarządzenie polskim Jamałem przejmie od EuRoPol Gazu należący do Skarbu Państwa Gaz-System, co ma umożliwić dostęp do przesyłu tą rurą podmiotom trzecim. Porozumienie gazowe przewiduje też, że PGNiG i Gazprom wykupią mniejszościowego udziałowca EuRoPol Gazu - firmę Gas-Trading (4 proc. udziałów).

Szef Gazpromu w Warszawie

6 grudnia do Warszawy przyjechała delegacja rosyjska z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem na czele. Wraz z rosyjskimi urzędnikami do Warszawy miał przybyć szef Gazpromu Aleksiej Miller. Jak dowiedziała się PAP, Miller nie brał udziału w WZA EuRoPol Gazu, zazwyczaj spółkę reprezentował na spotkaniach akcjonariuszy wiceprezes Gazpromu i szef Gazpromu Export Aleksandr Miedwiediew.

Ani EuRoPol Gaz, ani Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie podały szczegółów poniedziałkowego WZA, m.in. tematu obrad.

Niedawno prezes PGNiG Michał Szubski zapowiedział, że jeszcze w tym roku może zostać złożona oferta wykupu 4 proc. udziałów Gas-Tradingu w EuRoPol Gazie. Wtedy spółka po połowie należeć będzie do Gazpromu i PGNiG. Obecnie spółki te mają po 48 proc. udziałów. Szubski podkreślił jednocześnie, że jeżeli Gas-Trading nie będzie skłonny do prowadzenia negocjacji, "to jesteśmy oczywiście przygotowani do prowadzenia postępowania w sprawie wykupienia mniejszościowego akcjonariusza, na co kodeks spółek handlowych pozwala, ale jest to procedura czasochłonna".

Nowe taryfy za tranzyt gazu

Ponadto 19 listopada EuRoPol Gaz złożył do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zatwierdzenie taryfy przesyłowej na 2011 r. Nowe taryfy mają umożliwić oferowanie przez nowego operatora magistrali (Gaz-System) krótkoterminowych usług przesyłowych. Jak poinformowała PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska, trwa analiza tego wniosku.

URE ustanowił Gaz-System operatorem polskiego odcinka jamalskiej magistrali gazowej 17 listopada; będzie on zarządzać wolnymi mocami rurociągu i podpisywać nowe umowy przesyłowe. Rosyjski dziennik "Kommiersant" ostrzegał niedawno, że udostępnianie mocy przesyłowych w polskim odcinku gazociągu jamalskiego może spowodować, że dopiero co uregulowany konflikt gazowy między Rosją a Polską może wybuchnąć z nową siłą.

Prezydenci dobrze ocenili współpracę

Podczas rozmów prezydentów Rosji i Polski, Dmitrija Miedwiediewa i Bronisława Komorowskiego w Warszawie oceniono, że rosyjsko-polska współpraca w sferze energetycznej ma "dobry potencjał dla dalszego rozwoju" - poinformowała służba prasowa Gazpromu, którego prezes Aleksiej Miller wziął udział w poniedziałkowym spotkaniu prezydentów.

"Uczestnicy spotkania wskazali, że biorąc pod uwagę gotowość Rosji i Polski do realizacji nowych projektów inwestycyjnych na rynku gazu ziemnego, współpraca dwóch krajów w sferze energetycznej ma dobry potencjał dla dalszego rozwoju" - przekazała służba prasowa rosyjskiego koncernu, nie podając szczegółów.

Poinformowała ona także, iż w toku rozmów "wysoko oceniono poczynione jesienią tego roku rosyjsko-polskie uzgodnienia o partnerstwie w branży gazowej".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24