Jednocyfrowe bezrobocie w grudniu?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESCzesława Ostrowska liczy na spadek bezrobocia

- Bezrobocie na koniec roku może wynieść ok. 9,7-9,8 proc. - powiedziała w TVN CNBC Biznes wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Koniunkturze ma w tym dodatkowo pomóc promowany przez rząd program "50+"

- Bezrobocie będzie spadać. Zgodnie z założeniami, które przyjął rząd do ustawy budżetowej, powinno się kształtować na koniec 2008 r. w okolicach 9,9 - 10,0 proc. Może to być również 9,7-9,8 proc. rejestrowanego bezrobocia - powiedziała Ostrowska. - Poprawia się sytuacja w gospodarce narodowej, przybywa miejsc pracy - dodała.

Minister mówiła też o przygotowywanym przez rząd programie aktywizacji zawodowej osób starszych, którzy nie dość, że w ten sposób mają wspomóc utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, to jeszcze pozwolą "odetchnąć" budżetowi.

Zdaniem Ostrowskiej w Polsce skończyła się sytuacja, gdy młodzi wypierali starszych z przesyconego rynku pracy. Jej zdaniem teraz, w obliczu niedoboru rąk do pracy, jest bardzo dobry moment na powrót. - Mogą oni służyć doświadczeniem, bo w sumie mają większy staż pracy, niż młodzi pracownicy - mówiła Ostrowska.

Wiceminister pytana w jaki sposób rząd zamierza zachęcić starszych Polaków do starania się o pracę, a przedsiębiorców do ich zatrudniania, powiedziała, że będzie to jeszcze przedmiotem konsultacji z partnerami społecznymi.

Na początku grudnia 2007 roku min. Ostrowska mówiła, że na koniec 2008 roku bezrobocie może wynieść ok. 9,9-10,0 proc. Według danych resortu pracy, stopa bezrobocia na koniec stycznia wyniosła 11,8 proc. wobec 11,4 proc. w grudniu.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES