Jednocyfrowe bezrobocie już od wakacji?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Coraz więcej Polaków ma pracę

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało, że szacuje spadek bezrobocia w kwietniu 2008 roku do 10,5 proc. z 11,1 proc. w marcu. Resort dodaje, że od wakacji spodziewa się spadku wskaźnika poniżej 10 proc.

- Stopa bezrobocia w kwietniu pozostała dwucyfrowa. Spadku poniżej 10 proc. spodziewamy się w połowie roku, prawdopodobnie w wakacje. Na koniec roku, według szacunków ministerstwa, wyniesie ona 9,9 proc. - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Jak czytamy w komunikacie resortu liczba bezrobotnych w końcu kwietnia 2008 roku wyniosła 1.6 mln osób i w porównaniu do końca marca 2008 roku spadła o 95,1 tys. Od początku roku liczba bezrobotnych spadła w sumie o 139,5 tys. osób.

Cała Polska ma się dobrze

Spadek stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach. Największy spadek liczby bezrobotnych był w województwach: opolskim - o 8 proc., wielkopolskim i zachodniopomorskim o - 7,1 proc.

Do spadku bezrobocia przyczynił się przede wszystkim wzrost wyłączeń z ewidencji bezrobotnych, którzy znaleźli pracę. Główny powód to rozpoczęcie prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie, transporcie, turystyce i leśnictwie. Znaczenie miała również realizacja programów aktywizacji bezrobotnych z Funduszu Pracy i ze środków unijnych, w tym w ramach Kapitału Ludzkiego.

Ponadto wzrosła liczba osób, które nie potwierdziły gotowości do podjęcia pracy lub dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego.

Pracownicy wciąż poszukiwani

Ministerstwo podało także, że wzrosła liczba ofert pracy zgłaszanych przez przedsiębiorców. W kwietniu wyniosła ona 122,5 tys. i wzrosła w porównaniu z marcem o 16,3 tys.

Wzrost liczby ofert pracy w kwietniu 2008 roku odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy w województwach warmińsko - mazurskim (37,3 proc.) i zachodniopomorskim (35,2 proc.)

W okresie czterech miesięcy 2008 roku do urzędów pracy trafiło 422,7 tys. ofert pracy, czyli o 3,5 tys. mniej w porównaniu do analogicznego okresu 2007 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24