Jednak człowiek wpływa na zmianę klimatu. Naukowcy mają "rozstrzygające dowody"

Najnowsze

IPCC: są "rozstrzygające dowody" wpływu człowieka na system klimatyczny

Eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zakończyli w sobotę prace nad raportem dotyczącym globalnego ocieplenia, w którym przedstawiono "rozstrzygające dowody", że działalność człowieka ma wpływ na system klimatyczny Ziemi.

Dokument, który kompiluje ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty po całonocnych rozmowach. Ma być zaprezentowany w Kopenhadze w niedzielę o godz. 11.

Zatrzymać zmiany klimatyczne

Poza omówieniem wpływu człowieka na klimat, autorzy raportu mają zaprezentować zachodzące już niekorzystne zmiany, jak topnienie lodu w Arktyce, które mogą stać się nieodwracalne, jeśli świat nie powstrzyma emisji gazów cieplarnianych - zapowiada agencja AP. Według IPCC naukowcy są obecnie na 95 proc. pewni, że nagromadzenie takich gazów powstałych na skutek spalania paliw i wylesiania jest główną przyczyną ocieplania klimatu, zjawiska obserwowanego od połowy XX wieku. W dokumencie mają zostać zarysowane scenariusze ukazujące, w jaki sposób proces ocieplania może zostać powstrzymany, jeśli systemy energetyczne na świecie zostaną przeorientowane na odnawialne źródła energii, jak wiatr lub energia słoneczna; mowa jest także o zastosowaniu technologii umożliwiających odzyskiwanie gazów cieplarnianych z atmosfery.

Szczyt klimatyczny. Ile zapłacimy za energię?TVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP