Jeden numer, a zablokuje każdą kartę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huJeden numer telefonu do zablokowania karty kredytowej może zacznie działać już w przyszłym roku

Jeden numer telefoniczny do blokowania kart bankowych być może będzie działał już w przyszłym roku. Związek Banków Polskich chce jak najszybciej wprowadzić najprostsze rozwiązanie problemu w przypadku kradzieży lub zagubienia karty.

- Pomysł polega na tym, że budujemy aplikację związaną z jednym, konkretnym numerem telefonu. Posiadacz, który się wdzwania w celu zastrzeżenia karty podaje nazwę banku, system na podstawie weryfikacji głosowej przekierowuje tego posiadacza karty do banku w którym właśnie ma kartę i tam właśnie następuje cały proces zastrzegania już bezpośrednio przez konsultanta, który jest przedstawicielem banku, jakiego kartę miał ten posiadacz - powiedział w TVN CNBC dyrektor w ZBP Remigiusz Kaszubski.

Dodał, że o realizacji projektu w ciągu najbliższych miesięcy zadecydują banki, które mają sfinansować projekt.

W ubiegłym tygodniu Rada Wydawców Kart Bankowych zadecydowała o testach projektu.

- Mam nadzieję, że w ciągu miesiąca, dwóch zostanie wybrany dostawca usługi - powiedział PAP Kaszubski. Wyjaśnił, że stanie się to w drodze przetargu, a następnie rozpoczną się testy systemu.

Kaszubski zaznaczył, że przy pracach nad projektem liczy na przychylności Narodowego Banku Polskiego, a numer mógłby być drukowany na banknotach. W przypadku realizacji projektu numer znalazłby się m.in. na bankomatach i stronach internetowych banków.

W kwietniu Kaszubski informował, że Związek Banków Polskich zerwał rozmowy z Telekomunikacją Polską dotyczące uruchomienia jednego numeru telefonicznego, pod którym można zablokować kartę płatniczą. Zaznaczył, że TP wyceniła projekt na sumę znacznie wyższą niż ta, jaka była do zaakceptowania przez ZBP.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu