Jastrzębski węgiel w drodze na parkiet

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24JSW na parkiecie ma zadebiutować 30 czerwca

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że debiut giełdowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej nastąpi 30 czerwca - mówi w Sejmie wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak.

Obecnie spółka należy w całości do Skarbu Państwa, resort zamierza zachować ponad połowę akcji JSW. Ofercie nie będzie towarzyszyła emisja nowych akcji.

- Nie mamy opóźnień, jeśli chodzi o przygotowania do debiutu. Nie ma żadnych zagrożeń od strony technicznej. Debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej przygotowywany jest na 30 czerwca - powiedział podczas posiedzenia Izby wiceminister Walenczak.

Tylko jeszcze przekonać związkowców

W środę związkowcy z JSW oraz liderzy niektórych górniczych central spotkali się w Warszawie z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Było to pierwsze spotkanie ze stroną społeczną, poświęcone planowanemu na czerwiec wprowadzeniu JSW na giełdę.

Górnicze związki zawodowe chcą gwarancji, że Skarb Państwa nie sprywatyzuje całkowicie spółek węglowych, ale zachowa w nich tzw. władztwo korporacyjne. Takie zapewnienie miałoby dotyczyć m.in. JSW.

Walenczak przyznał, że na środowym spotkaniu ze związkami były dyskutowane kwestie dotyczące dalszej prywatyzacji JSW. - Przedstawiliśmy wstępne założenia i wstępną wizję transakcji. Ona oczywiście ewoluuje w zależności od tego, jak zachowują się rynki finansowe - powiedział.

Pracownikom należą się akcje

Zaznaczył, że trwają analizy dotyczące pracowników nieuprawnionych do otrzymania akcji. - Rozmawialiśmy ze związkami zawodowymi, jak w czasie upublicznienia spółki pogodzić interesy pracowników uprawnionych do statutowego pakietu akcji z interesami pracowników nieuprawnionych, którzy też powinni mieć wspólny cel w dążeniu do optymalnego debiutu publicznego. Wstępne uzgodnienia padły w środę z naszej strony - powiedział.

Dodał, że minister skarbu zadeklarował związkom, że w ciągu najbliższych kilku dni propozycje te zostaną przedstawione stronie społecznej na piśmie. - Jesteśmy na etapie analiz, o jakiej puli akcji mówimy w kontekście stażu pracy danych roczników w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - podkreślił.

Miliard zysku w zeszłym roku

W styczniowym wywiadzie dla PAP prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej szacował, że wartość oferty publicznej może wynieść od 3 do 5 miliardów złotych.

Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała w 2010 roku około 1 mld zł skonsolidowanego zysku netto, sama część górnicza miała ok. 600 mln zł, a część koksownicza wypracowała około 300 mln zł zysku. W 2010 r. JSW wyprodukowała 13,3 ton węgla, a w 2009 roku 11,4 mln ton, co oznacza wzrost rok do roku o 17 procent.

JSW, wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego, należy do trzech największych spółek węglowych w kraju. Zatrudnia ponad 22,6 tys. osób w sześciu kopalniach. Spółka zamierza wydawać na inwestycje ok. 1 mld zł rocznie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24