Japoński przemysł na zwolnionych obrotach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCŁańcuch dostaw

Koncern elektroniczny Sony poinformował, że z powodu braków dostaw materiałów i podzespołów musi ograniczyć lub zawiesić produkcję w kolejnych pięciu swoich fabrykach w Japonii. Kolejne zakłady mogą dotknąć ograniczenia w dostawach energii elektrycznej.

Fabryki zlokalizowane w centralnej o południowej części Japonii wytwarzają zróznicowane produkty - od kamer cyfrowyc i aparatów fotograficznych, po mikrofony i telewizory. Ich produkcja zostanie ograniczona lub całkowicie zawieszona od dziś do 31 marca - poinformował koncern Sony.

Sześć innych fabryk w Chiba na północ od Tokio we wtorek powinno z kolei wznowić produkcję, ale mogą one zostać dotknięte ograniczeniami w dostawie elektryczności: firma Tokyo Electric Power zapowiedziała, że od dziś wznawia "kontrolowane wyłączenia". Powodem jest niedobór energii.

Produkcja w tych zakładach była zawieszona od czasu trzęsienia ziemi przed dziesięciu dniami, w tym czasie dokonywano kontroli i remontów uszkodzonych instalacji.

Sony podało, że produkcja w innych zakładach jest kontynuowana bez zakłóceń, firma zaś szczególnie zwraca uwagę na łańcuch dostaw dla zapewnienia jej ciągłości.

Nie tylko elektronika

Nie działa również pięć spośród 22 fabryk Renesas Electronics Corp, czyli 5. największego producenta chipów komputerowych na świecie.

Także motoryzacyjny koncern Honda zdecydował o zawieszeniu do najbliższej niedzieli produkcji w swych japońskich fabrykach. Co piąty dostawca Hondy ma bowiem problemy z terminową dostawą części. Do soboty zamknięte będą też fabryki Toyoty.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC