Japonia zawiesza szczepionki

Najnowsze

Aktualizacja:
mat. dystrybutorówEksperci badają, czy to szczepionki miały związek ze smikercią dzieci

Japońskie ministerstwo zdrowia czasowo wstrzymało użycie szczepione o nazwach Prevnar (produkcji koncernu Pfizer Inc.) oraz ActHIB (Sanofi-Aventis). Powodem jest możliwy związek między czterema przypadkami śmierci dzieci, a szczepieniami z użyciem tych preparatów.

Prevnar jest szczepionką przeciwko pneumokokom, zaś ActHIB - przeciwko bakterii haemophilus influenzae, wywołującej zakażenia układu oddechowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Przypadki zgonów dzieci w wieku od sześciu miesięcy do dwóch lat odnotowano w Japonii pomiędzy 2 a 4 marca. Zmarły one po otrzymaniu Prevnar, ActHIB lub połączenie obu szczepionek - podano w oświadczeniu ministerstwa zdrowia.

Jak podano, zawieszenie użycia szczepionek będzie obowiązywać do czasu podania wyników dochodzenia ekspertów w tej sprawie, które jest spodziewane 8 marca.

- Pfizer dokładnie bada wszystkie zgłaszane przypadki i ściśle współpracuje z władzami ds. zdrowia, aby określić, czy istnieje jakikolwiek związek z korzystaniem z naszych leków i szczepionek" - powiedziała rzeczka prasowa koncernu.

Jak dodała, że ministerstwo zdrowia postawiło szereg pytań producentom leków, a jego firma jest w trakcie przygotowywania odpowiedzi na te pytania.

Rzeczniczka dodała, że firma ustaliła, iż dawki szczepionki Prevnar podane w wymienionych czterech przypadkach pochodziły z trzech różnych partii produkcyjnych.

Rzecznik firmy Sanofi powiedział, że firma oczekuje na wyniki ustaleń ekspertów i że nie planuje wycofania szczepionki ActHIB w tym czasie.

Źródło: Dow Jones

Źródło zdjęcia głównego: mat. dystrybutorów