Japonia wpadnie w objęcia Moskwy? Chce gazociągu i rosyjskiego gazu

Najnowsze

GazpromWedług Sputnik News Japonia chce współpracować z Gazpromem

Japonia zaoferowała Rosji budowę gazociągu do jej wyspy Hokkaido. Chce też, aby Gazprom odgrywał znaczącą rolę w jej polityce energetycznej - podaje rosyjski serwis Sputnik, który jest propagandową tubą Kremla.

Portal internetowy Sputink News podał dziś, że Tokio złożyło Moskwie propozycję budowy gazociągu do Hokkaido. Według informacji prokremlowskiego serwisu Japonia chce, aby Gazprom nie tylko zbudował gazociąg, ale także odgrywał znaczącą rolę w polityce energetycznej tego kraju.

Jest projekt?

- Mamy ofertę z Japonii. Mówimy o gazociągu do Hokkaido i ewentualnie także do samego Tokio. Japończycy chcą, aby nasz udział w branży dystrybucji gazu i energii elektrycznej w tym kraju był większy - powiedział Aleksiej Miller, prezes zarządu Gazpromu. Według serwisu już w maju tego roku władze Japonii proponowały Gazpromowi budowę gazociągu z Rosji do Japonii. Realizacja inwestycji miała trwać około pięciu lat i kosztować 52 mld dolarów.

Zależność Rosji

Z informacji Sputnik News wynika również, że twórcy projektu szacują, iż rurociąg będzie mógł transportować 20 mld metrów sześciennych gazu rocznie. To około 20 proc. rocznego zapotrzebowania Japonii na ten surowiec.

Tuba Kremla

Media pod marką Sputnik to portal internetowy, sieć lokalnych rozgłośni radiowych i agencja prasowa (RIA Novosti). Zdaniem władz, od których Sputnik jest zależny, nowe media mają być alternatywnym głosem w światowych mediach i nagłaśniać sprawy, o których zachodnie media milczą.

14.09.2014 | Gazowa wojna nerwów i kolejna zagrywka GazpromuFakty TVN

Autor: msz//km/kwoj / Źródło: Sputnik News

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom