Japonia może stracić wiarygodność

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPADług Japonii może wkrótce przekroczyć 200 proc. PKB - ostrzegają analitycy

Rating Japonii zagrożony - ostrzegają analitycy Standard & Poors. Ocena wiarygodności kredytowej tego kraju może zostać obniżona, jeśli polityka finansowa nie zostanie ustabilizowana, a dług nie zacznie być stopniowo zmniejszany.

Agencja ratingowa obawia się także, że nowemu rządowi Japonii zabraknie odwagi na wprowadzenie głębokich reform gospodarczych.

Rząd Japonii przyjął w ubiegłym tygodniu plan budżetowy na nowy rok fiskalny, który w tym kraju rozpoczyna się w kwietniu. Zakłada w nim, że dług publiczny wzrośnie do rekordowej wysokości 484 miliardów dolarów. Planuje także wyemitować większą liczbę długoterminowych obligacji.

Dług dwukrotnie większy od PKB

Analitycy S&P obawiają się, że dług drugiej największej gospodarki świata może zbliżyć się do poziomu 200 proc. PKB. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w 2014 roku dług publiczny Japonii osiągnie 246 proc. PKB. Będzie więc ona najbardziej zadłużonym państwem świata.

Obecnie rating Japonii znajduje się na poziomie AA (najwyższa ocena to AAA - red.). Do tej pory swoją stabilność zawdzięczał on opinii, że rządowi wkrótce uda się zmniejszyć deficyt finansów publicznych, a niskie stopy procentowe jeszcze w tym pomogą.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA