Japończycy potrzebują więcej monet jednojenowych. Nie mają jak wydawać reszty

Najnowsze

Wikimedia | As6673Obecnie w obiegu jest 38,8 mld monet o wartości jednego jena

Po czterech latach przerwy Akao Aluminium wyprodukował pierwszą partię aluminiowych krążków potrzebnych do wybijania monet jednojenowych. Japońscy sprzedawcy obawiają się bowiem, że na rynku zabraknie odpowiedniej liczby monet o tym nominale potrzebnych do wydawania reszty. Są one niezbędne, gdyż premier Japonii Shinzo Abe podniósł do 8 proc. podatek obrotowy i ceny pójdą w górę.

Popularne w Japonii sklepy "100-yen shop" podniosą ceny większości ze swoich produktów ze 105 jenów do 108 jenów i na rynku zabraknie drobnych monet do wydawania reszty.

- Akao skończył w marcu produkcję 26 mln aluminiowych monet, które wysłał do mennicy. Tam wybijanie są na nich: cyfra "1", rok produkcji oraz symbol drzewa - powiedział Yoshinori Nakao, kierownik produkcji w tokijskiej firmie. Aluminium zawarte w 26 mln nowych monetach warte jest około 45 tys. dolarów.

Powrót z emerytury

- Wciąż mamy zamówienia na wykonanie kolejnych 30 mln monet. Na pierwszej partii nie zarobimy, ponieważ musieliśmy sprowadzić z emerytury i ponownie zatrudnić fachowców oraz odnowić niezbędną do produkcji aparaturę - podkreślił Nakao.

Mimo że płatności cyfrowe stały się w Japonii powszechne, korzystanie z monet pozostaje tam bardzo popularne. Jak podał Bank Japonii łączna wartość wszystkich monet w obiegu osiągnęła w grudniu 2013 roku rekordową wartość 4,6 biliona jenów. Obecnie w obiegu jest 38,8 mld monet o wartości jednego jena.

Japońskie monety występują w nominałach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 jenów.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia | As6673