Japończycy pod lodowatym prysznicem

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Japoński eksport nadal się kurczy

Zły lipiec w japońskim eksporcie. W ubiegłym miesiącu sprzedaż towarów z Japonii za granicę skurczyła się po dwóch miesiącach wzrostów o 1,3 procent miesiąc do miesiąca oraz o 36,5 procent rok do roku. Spadek w ujęciu rocznym był o prawie 1 punkt procentowy głębszy niż w czerwcu - ale o 2 punkty płytszy niż oczekiwano.

Rok do roku mocno spadła sprzedaż japońskich towarów do Stanów Zjednoczonych i do Chin - co według analityków może znaczyć, że pakiety stymulacyjne wdrożone w tych krajach przestają już działać.

Eksperci oczekują, że wraz z wygasaniem programów pobudzających gospodarki japoński eksport wciąż będzie słabł, a ożywienie w tym kraju, o ile nadejdzie, będzie anemiczne. Do spadku w eksporcie przyczynił się też umacniający się jen. W lipcu zyskał on wobec dolara 1,7 procent.

Niedawno publikowane w Japonii dane o produkcji przemysłowej pozytywnie zaskakiwały. W II kwartale produkcja wzrosła o 8,3 proc. w porównaniu do poprzedniego. Japoński bank centralny ogłosił nawet na początku lipca, że sytuacja gospodarcza kraju przestała się pogarszać.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24