Jan Kulczyk (naj)bogatszy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jan Kulczyk wie, jak się robi pieniądze

Jan Kulczyk obronił po raz kolejny pierwsze miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Poznański biznesmen w ciągu roku powiększył swój majątek do 7,1 mld zł z 5,9 mld zł w 2009 roku.

Jak podaje "Wprost", zaledwie 500 mln zł mniej wart jest majątek Zygmunta Solorza-Żaka, twórcy Polsatu, który inwestuje dziś m.in. w internet.

Trzecie miejsce zajął Leszek Czarnecki, twórca grupy finansowej Getin. Na jego przykładzie, a także na przykładzie Romana Karkosika czy Michała Sołowowa, najlepiej widać, że giełda znów pozwoliła zarabiać. Przed rokiem to oni najbardziej ucierpieli z powodu bessy na parkiecie.

Nowe twarze

Do pierwszej dziesiątki awansował Dariusz Miłek, twórca sieci obuwniczej CCC, a także spadkobiercy majątku zmarłego Jana Wejcherta, założyciela ITI (TVN).

W rankingu znalazło się też kilka zupełnie nowych postaci: Leszek Gaczorek, biznesowy partner Dariusza Miłka, Józef Biegaj, udziałowiec Impela, i Tomasz Czechowicz, założyciel giełdowego funduszu MCI. Odnotowaliśmy też jeden powrót po rocznej przerwie – to Jacek Rutkowski, współudziałowiec spółki Amica, który ponownie znalazł się w gronie najbogatszych dzięki wzrostowi wartości klubu piłkarskiego Lech Poznań.

Z listy zniknęło również kilka nazwisk, m.in. rodzina Kwietniów (35. miejsce w 2009 r.), potentatów porcelanowych – ich spółki źle zniosły kryzys.

Źródło: Wprost

Źródło zdjęcia głównego: TVN24