Jan Krzysztof Bielecki kandydatem na szefa EBOiR

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bielecki zostanie szefem EBOiR?

Jan Krzysztof Bielecki został polskim kandydatem na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Zgłosił go prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka - poinformowała TVN CNBC.

4-letnia kadencja szef EBOiR rozpoczyna się w lipcu. Głosowanie Rady Gubernatorów w tej sprawie zaplanowano na 18-19 maja.

Według "Financial Times Deutschland", który jako pierwszy podał informację o kandydaturze Bieleckiego, Polak ma spore szanse, choć faworytem jest dotychczasowy szef tej instytucji Thomas Mirow. Pod uwagę brany jest jeszcze m.in. francuz Philippe de Fontaine Vive - przeciw któremu protestują Brytyjczycy.

Bielecki pracował już w EBOiR. Od listopada 1993 roku do września 2003 roku był tam polskim przedstawicielem. Po powrocie do kraju stanął na czele Pekao SA. W 2010 roku odszedł z banku i został szefem Rady Gospodarczej przy premierze.

EBOiR jest międzynarodową organizacją mającą promować rozwój sektora prywatnego w państwach urzeczywistniających zasady demokracji i gospodarki rynkowej. Liczy 63 członków (61 państw, Europejski Bank Inwestycyjny i Unia Europejska). Każdy członek jest kredytodawcą, a 29 państw członkowskich jest również kredytobiorcami.

Obecnie Polska ma w EBOiR jednego statutowego przedstawiciela. Jest nim Zbigniew Hockuba, były członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24