Najnowsze

Jan Krzysztof Bielecki dla TVN24 Biznes i Świat: Za kilka lat Polska całkowicie niezależna od gazu z Rosji

Najnowsze

[object Object]
Bielecki: Nie ma konkretnej daty przyjecia euro przez PolskęTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/5

W czasie kilku najbliższych lat Polska będzie całkowicie niezależna od rosyjskiego gazu. Wyeliminujemy ryzyko przerwania dostaw do zera - zapewnia były premier Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy Premierze.

Były premier powiedział we wtorek w TVN24 Biznes i Świat, że nie obawia się przerwania dostaw gazu ze strony rosyjskiej. Dodał również, że za kilka lat takie ryzyko całkowicie zostanie zniwelowane.

Bez gazu z Rosji

- W czasie kilku najbliższych lat to ryzyko wyeliminujemy do zera, całkowicie zastępując gaz rosyjski surowcem z alternatywnych źródeł - twierdzi Bielecki. Konflikt na Ukrainie niekorzystnie wpływa na polski eksport do tego kraju, a także do Rosji. Według analityków może to osłabić Polski wzrost gospodarczy. - Prosta matematyka pozwala oszacować, że to może być kilka dziesiątych procenta, czyli kilkadziesiąt punktów bazowych. Myślę, że wzrost PKB będzie na mocnej trójce - mówi Bielecki.

Euro nie teraz

Jan Krzysztof Bielecki stwierdził też, że w przyszłym roku Polska będzie spełniać wszystkie kryteria potrzebne do przyjęcia euro. Zaznaczył jednak, że należy zadać sobie pytanie, czy w chwili, gdy kryzys finansowy w Europie nie jest wygaszony, Polska powinna dołączyć do strefy euro? - W sensie technicznym w przyszłym roku spełnialibyśmy wszystkie kryteria, bo w przyszłym roku wyjdziemy z procedury nadmiernego deficytu. Pytanie jednak, czy wprowadzenie euro jest dla nas najkorzystniejsze. W sytuacji kiedy kryzys finansowy w Europie jest daleki od zakończenia - mówi Bielecki i dodaje obecnie polski rząd nie ma żadnego konkretnego terminu przyjęcia wspólnej waluty.

Autor: msz/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości