Ulubione prezenty Polaków

Najnowsze

TVN24 BiSŚwięta pod palmami. Te kraje cieszą się największą popularnością

Do świąt Bożego Narodzenia nie zostało już wiele czasu. Tym, którzy zostawili kupowanie prezentów na ostatnią chwilę, podpowiadamy: badania pokazują, że pod choinką Polacy chcieliby najbardziej znaleźć elektronikę, kosmetyki i ubrania. Część z nas chciałaby jednak po prostu dostać pieniądze.

Elektronika jest idealnym prezentem dla 24 proc. respondentów, a produkty związane z hobby dla 23 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez firmą badawczą Mobile Institute dla Allegro.

Kosmetyki chce dostać co czwarty z nas, a książki lub e-booki – co piąty badany.

Według szacunków 20 proc. Polaków chciałoby dostać pieniądze.

Nieco inne wyniki przynoszą badania przygotowane dla PKO BP, w których uwzględniono różnice w preferencjach prezentowych kobiet i mężczyzn.

Według tego raportu kobiety najchętniej znalazłyby pod choinką: kosmetyki, perfumy (27 proc.), ubranie (21 proc.), biżuterię (16 proc.), pieniądze, bony na zakupy (16 proc). Mniej oczekiwanym podarunkiem są natomiast: książka, bielizna i elektronika (po 4 proc.)

Mężczyźni najbardziej chcieliby dostać od Mikołaja: elektronikę (25 proc.), ubranie (18 proc), pieniądze, bony na zakupy (16 proc.), kosmetyki, perfumy (12 proc.). W mniejszym stopniu ucieszą się natomiast z alkoholu (10 proc.), książki (7 proc.) czy płyty (4 proc.).

Ile wydamy?

Na święta Bożego Narodzenia 2018 r. wydamy 1289 zł, czyli o 103 zł więcej niż w 2017 r., w tym 525 zł na prezenty - wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na planowane w tym roku wydatki składają się: 525 zł na prezenty, 458 zł na żywność, 69 zł na zakup środków czystości, 65 zł na choinkę i 172 zł na pozostałe koszty - wyliczono. W przypadku ok. 20 proc. osób wyjeżdżających z domu na święta, dochodzą jeszcze koszty podróży (w tym paliwa), które są szacowane w tym roku na 301 zł. W porównaniu z zeszłym rokiem wydatki wzrosły o 103 zł, czyli prawie 9 proc. Droższe będą przede wszystkim potrawy - o 58 zł oraz prezenty o 25 zł - wskazało BIG.

Jak sfinansujemy tegoroczne święta? 85 proc. badanych planuje wykorzystać na ten cel bieżące dochody. Blisko co piąty Polak skorzysta ze zgromadzonych oszczędności, a 5 proc. ze środków otrzymywanych w ramach Programu 500 plus. Dla ponad jednej trzeciej rodzin korzystających z 500 plus, będzie on dodatkowym wsparciem i sposobem na zwiększenie świątecznego budżetu.

Autor: mp//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock