Jakby kryzysu nie było...

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CBNC BiznesJakby kryzysu nie było

9 września 2008 roku, poniedziałek. Pierwszy dzień ostatniego tygodnia działalności ogromnego amerykańskiego banku Lehman Brothers. W następny poniedziałek - banku już nie było, a świat utonął w ogromnych kryzysie finansowym. Dziś, we wtorek 19 stycznia 2010 roku, wszyscy powoli wracają do czasów sprzed kryzysu. Na polskiej giełdzie - jakby kryzysu w ogóle nie było. WIG20 osiągnął wartość 2.489,42 pkt - najwięcej od września 2008 roku. A giełdy z całego świata "podłapały" temat... A w USA indeksy rosły przez całą sesję.

To była bardzo ciekawa sesja. Od dość pesymistycznego nastawienia inwestorów, do najlepszego wyniku od czasów poprzedzających upadek Lehman Brothers.

Przeciętny początek

Indeksy europejskich giełd we wtorek na plusie (TVN CNBC Biznes)TVN CNBC BIZNES

Zaczęło się jednak od spadku i niemal przez cały czas trwania sesji, indeks WIG 20 był na minusie. Sytuację pogorszyły dane z Citigroup, które ogłosiły nieco wyższą niż oczekiwana stratę na akcję. - O godz. 14 amerykański gigant poinformował, iż strata na akcję wyniosła 33 centy wobec szacunków na poziomie 30 centów na akcję. Gorszy odczyt wywołał natychmiastową reakcję rynków, przez co WIG20 ustanowił sesyjne minimum na wysokości 2.449,3 pkt (-0,7 proc.)" - komentował w portalu Bankier.pl analityk BDM Marcin Stebakow.

Amerykanie jednak zaskoczyli - szybko uspokoili się po przeciętnych danych banku i natychmiast ruszyli nabywać akcje. - Wzrastające kontrakty za Oceanem pozwoliły na zielone otwarcie handlu na Wall Street - ocenił analityk. A na dobre otwarcie w Stanach Zjednoczonych natychmiast zareagowali polscy inwestorzy.

Zielona Europa

Przez ostatnią godzinę WIG20 bardzo ostro zaatakował zieloną strefę. Spod czerwonej linii wskoczył bardzo wysoko, urósł - w stosunku do poniedziałku - aż o 0,98 proc. i zakończył sesję na najwyższym poziomie od 9 września 2008 roku. WIG zyskał 0,70 proc. i wyniósł 41.545,36 pkt. Wszystko to przy dużych obrotach - 1,6 mld zł.

Europejskie giełdy także dobrze zareagowały na zielone otwarcie za Atlantykiem. Niemal cała Europa była we wtorek na plusie. - Brytyjski FTSE na zamknięciu wzrósł o 0,34 proc., do 5.513,14 pkt., francuski CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,81 proc., do 4.009,67 pkt, a niemiecki DAX na zamknięciu wzrósł tak samo jak WIG20 - o 0,98 proc., do 5.976,48 pkt. Jedynie Austria wypadła z zielonej strefy.

Za Oceanem zielone otwarcie systematycznie dawało coraz większe wzrosty. Indeksy za oceanem szły w górę przez całą sesję i notowania zakończyły na ponad jednoprocentowym plusie.

Źródło: tvn24.pl, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CBNC Biznes