Jaka składka dla rolników? Pawlak vs. Boni

Najnowsze

Aktualizacja:

W koalicji ścierają się pomysły jak powinny wyglądać ubezpieczenia zdrowotne rolników. Szef PSL Waldemar Pawlak chce, by składka zdrowotna była odliczana od podatku rolnego, który płacą rolnicy. Minister Michał Boni, proponuje natomiast, by była to dodatkowa opłata w wysokości ok. 35 zł miesięcznie.

Obecnie każdy rolnik, który ma co najmniej 1 hektar gruntów, ma zapewnione ubezpieczenie zdrowotne z KRUS. Pieniądze na ten cel przekazuje Skarb Państwa. W tym roku będzie to w sumie 1,8 mld zł. Jednak zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, opłacanie rolnikom składki zdrowotnej z budżetu państwa, niezależnie od statusu majątkowego rolnika, jest niezgodne z Konstytucją, a system musi być zmieniony do lutego 2012 roku.

35 zł ekstra, czy...

W poniedziałek rano szef doradców strategicznych premiera Michał Boni powiedział w TVN24, że rząd ma już przygotowane wstępne założenia zmiany zasad pobierania składki zdrowotnej - tak by zgodnie z orzeczeniem TK była ona pobierana w zależności od dochodów. Według niego, byłaby to kwota średnio rzędu 35 zł miesięcznie, przy czym - jak dodał Boni - osoby o niższych dochodach niż 5-6 tys. zł rocznie byłby w ogóle zwolnione ze składki. W jego opinii, w rządzie powinna zacząć się też dyskusja na temat reformy pozostałych składek ubezpieczeniowych rolników.

Posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że rozwiązanie sprawy KRUS będzie próbą dla koalicji, ale wierzy, że obie strony porozumieją się. Niewykluczone, że potrzebne będzie wsparcie innych ugrupowań.

... odpis z tego, co jest?

Lider ludowców i wicepremier ma jednak inną koncepcję. - Nie będę komentować prywatnych pomysłów - tak wicepremier Waldemar Pawlak odniósł się do słów Boniego.

Podkreślił, że rolnicy nie powinni mieć żadnych "nadzwyczajnych składek", tylko płacić je na takich samych zasadach jak inni. - Na pewno trzeba zastosować dokładnie taki sam mechanizm jak w przypadku innych zawodów, to znaczy, że składka zdrowotna jest płacona z odpisu podatkowego, więc (w przypadku rolników - red.) z odpisu podatku rolnego mogą być płacone te składki - powiedział Pawlak.

Pytany, na co PSL może się zgodzić w rozmowach o KRUS, wicepremier podkreślił, że "na razie ta sprawa w ogóle nie była przedmiotem dyskusji koalicyjnych" i będzie poruszona dopiero po 6 listopada, czyli po powstaniu nowego rządu.

Ile płaci rolnik, ile płacimy na rolników

Podatek rolny płaci się od gruntów rolnych lub leśnych, na których prowadzi się działalność rolniczą, w zależności od ich wielkości liczonej w hektarach. Od 1 ha będącego częścią gospodarstwa rolnego podatek to równowartość 2,5 kwintala żyta. Od 1 ha innych gruntów jest to równowartość pieniężna pięciu kwintali żyta. Ceny ustala się wg średniej skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.

W 2011 roku budżet KRUS-u wynosi 16,5 mld zł, z tego tylko 1,4 mld zł pochodzi ze składek wpłacanych przez rolników. Reszta, czyli 15 mld zł, pochodzi z podatków płaconych przez wszystkich Polaków. Poza ubezpieczeniem zdrowotnym są z tej kwoty wypłacane przede wszystkim emerytury i renty, które w tym roku wyniosą łącznie 13,3 mld zł.

Źródło: tvn24