Jaka inflacja, takie podwyżki stóp procentowych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24RPP planuje kolejne podwyżki stóp w przyszłym roku

- Prognozy analityków mówiące o czterech 25-pkt. podwyżkach stóp procentowych w przyszłym roku są uzasadnione. Wynika to z potrzeby stabilizacji inflacji bazowej - powiedział w TVN CNBC Biznes Dariusz Filar z Rady Polityki Pieniężnej.

- Patrząc na obecną sytuację dotyczącą inflacji bazowej i potrzebę jej ustabilizowania, należy się liczyć z tym, że jedna podwyżka 25-pkt. to nie jest narzędzie, które wystarczy, żeby ten cel zrealizować - powiedział Filar w TVN CNBC Biznes, pytany czy w 2008 r. RPP może podnieść stopy czterokrotnie o 25 pkt. bazowych. - Ostatecznie będzie to zależało od wielkości i perspektyw wskaźnika inflacji bazowej - dodał. Podkreślił jednak, że jeżeli inflacja bazowa osiągnie poziom 2 proc. (...) i na tym poziomie będzie się rysowało jej ustabilizowanie, to tych podwyżek będzie potrzeba mniej. - Inflacja bazowa rośnie bardzo wolno, jej poziom jest porównywalny do tego co było na początku roku. To co wypchnęło inflację CPI do góry, to żywność i paliwa. Bez porównywania większy jest wpływ tego elementu (niż na początku 2007 roku - red.) - powiedział Filar. Dodał, że dyskusja podczas ostatniego posiedzenia RPP skupiała się na dalszym przebiegu inflacji bazowej, a także na charakterze wzrostu cen żywności i paliw.

Czy jest to klasyczny szok podażowy? - Dziś ceny poszły do góry, ale za 12 miesięcy siłą działania wskaźnika zostaną obniżone, czy też kryje się za tym głębszy proces, który sprawi, że wysokie ceny żywności i paliw, będą się utrzymywać. Są tu dwa skrajne scenariusze: inflacja bazowa zachowuje się spokojnie, a za 12 miesięcy schodzą w dół wskaźniki cen żywności i paliw, wracamy do celu inflacyjnego. I drugi: inflacja bazowa przyspiesza, także na skutek przenikania cen paliw do innych cen w gospodarce, a proces drożenia cen żywności w skali świata się nie zmniejsza - stwierdził członek RPP. W jego ocenie, istnieją poważne ryzyka ukształtowania się wyższej inflacji. - Od dawna nie kryję, że byłbym zwolennikiem bardziej zdecydowanych działań (...) Jeszcze możemy mieć wpływ na to, jaka będzie inflacja na początku 2009 roku - dodał.

Następna podwyżka stóp w styczniu Filar powiedział także, że wynik dyskusji z grudniowego posiedzenia będzie znany, gdy NBP opublikuje następny "Raport o Inflacji". - Decyzja nie została podjęta, dlatego dopiero przy kolejnym raporcie o inflacji zostanie przedstawiony wynik tej dyskusji - wyjaśnił.

W "Raportach o Inflacji" NBP publikuje wyniki głosowań wniosków o zmianę stóp, także tych, które nie zyskały większości. W środę RPP podjęła decyzję o niezmienianiu stóp procentowych, główna stopa nadal wynosi 5 proc. Rynek spodziewa się jednak kolejnej podwyżki stóp o 25 pkt. bazowych już w styczniu.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24