Jak zrobić bombę? Z rosyjskiego internetu już się tego nie dowiesz

Najnowsze

Znaczenie social media w działaniach ekstremistów zostało zauważone także przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał we wtorek zmiany w prawie, które zakazują publikacji w środkach masowego przekazu instrukcji dotyczących konstruowania ładunków wybuchowych. Znaczenie social media w działaniach ekstremistów zostało zauważone po tym, jak Państwo Islamskie opublikowało w internecie filmy szkoleniowe i rekrutacyjne. Wiele z nich dostępnych jest w j. rosyjskim.

Nowelizacja ustawy zakazuje jakichkolwiek informacji o tym, jak zrobić bombę. Poprzednio strony internetowe zawierające takie instrukcje były po prostu blokowane.

Dotkliwe kary

Osoby, które naruszą te przepisy zagrożone są grzywną w wysokości od 4 do 5 tys. rubli (88 do 110 dolarów). W przypadku firm kara ta wynosi od 800 tys do 1 mln rubli.

Zmiany w prawie dotyczą także innych obszarów odnoszących się do materiałów wybuchowych. Za ich nielegalne przygotowywanie grozi teraz od trzech do sześciu lat pozbawienia wolności, a także grzywna w wysokości 200 tys. rubli. Członkowie grupy, której zostaną postawione takie zarzuty mogą spędzić za kratkami do ośmiu lat, natomiast członkowie zorganizowanych grup przestępczych nawet dwanaście. Przed nowelizacją maksymalna kara więzienia za przygotowywanie ładunków wybuchowych wynosiła 5 lat.

Bomba z internetu

Wszechobecność informacji o bombach w internecie znalazła się w centrum uwagi opinii publicznej po ubiegłorocznych zamachach podczas maratonu w Bostonie. Okazało się, że sprawcy skonstruowali bomby korzystając z powszechnie dostępnych informacji, które znaleźli w magazynie internetowym prowadzonym przez dżihadystów. Zmiany podpisane przez Putina mają na celu zapobieganiu rozprzestrzenianiu się takich informacji na portalach społecznościowych.

20.08.2014 | Dżihadyści zamordowali amerykańskiego dziennikarza. Nagranie zamieścili w internecieFakty TVN

Autor: ToL / Źródło: The Moscow Times