Jak zdobyć podwyżkę? Paweł Blajer przypomina o czterech krokach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSJak zdobyć podwyżkę?

Połowa stycznia to moment, kiedy budżety firm są już ułożone. Najwyższa pora wybrać się więc do szefa na rozmowę o podwyżce. To dla obu stron trudna rozmowa. W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer zapytał eksperta, jak skutecznie przygotować się do takiej rozmowy.

Warto zastanowić się wcześniej, jak powinna wyglądać strategia, która zwiększy szanse na otrzymanie pieniędzy.

Jak zdobyć podwyżkę?

Można określić cztery podstawowe kroki, które mają doprowadzić do uzyskania podwyżki.

Krok 1: Znajdź komfortowy moment

- To jest taki krok, na który mamy wpływ. To my wybieramy moment, chyba że korzystamy z sytuacji sprzyjającej np. z oceny rocznej. To jest bardzo dobry moment - tłumaczy Agnieszka Cieślok, menedżer w HRK. - Na pewno dobrze jest zebrać jak najwięcej informacji. Można próbować porozmawiać z osobami, które kiedyś w historii firmy ubiegały się o podwyżkę z sukcesem. Ważne są tez takie informacje, z których wynika, które sytuacje nie zakończyły się sukcesem - dodaje. Takimi momentem może być ten, w którym firma np. przegrała istotny przetarg. - Na naszą korzyść zagra wygrany przetarg, chwila gdy dostaliśmy pochwałę - podkreśla Cieślok.

Krok 2: Przygotuj argumenty

- Bardzo dobrym działaniem przygotowującym grunt jest zebranie jak najwięcej informacji o rynku. Im więcej wiemy, jaka jest nasza wartość rynkowa, tym z większą pewnością możemy podjąć rozmowę z szefem, ale też odeprzeć jego argumenty. Możemy próbować dowiedzieć się, jak wynagradzani są pracownicy na podobnym stanowiskach - podkreśla Agnieszka Cieślok.

Krok 3: Załóż scenariusz alternatywny

- Może się zdarzyć, że szef nam odmówi podwyżki. Zdecydowanie odradzam podejście bojowe, doradzam pozytywne. Mogę zapytać, co takie musiałbym zrobić, żeby podwyżkę dostać. Patrzymy na sytuację z perspektywy szefa, próbujemy wejść w jego tok rozumowania i zastanawiamy się kiedy nasza wartość dla firmy będzie taka, żeby szef z lekkim sercem udzielił nam tej podwyżki - mówi ekspert.

Krok 4: Pokaż korzyści dla szefa

- Pamiętajmy o tym, że szef, który udziela nam podwyżki stawia przed nami wyższe wymagania. Zatem próbowałabym pokazać w jaki sposób my wnosimy wartość dodaną - ocenia Cieślok.

Program "Biznes dla ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: mn/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC