Jak wygląda spłata kredytu we frankach po rozwodzie? O tym w „Sposobie na franka” opowie Paweł Blajer

Najnowsze

TVN24 BiS22.01| Zapowiedź programu “Sposób na franka”

Kredyt hipoteczny często bierzemy wspólnie z małżonkiem i tym samym wiążemy się z bankiem nawet na 30 lat. Małżeństwo jednak może nie przetrwać takiej próby czasu, a zobowiązanie zostaje. Jak wygląda spłata kredytu we frankach po rozwodzie powiemy Państwu po godz. 18 w programie „Sposób na franka”.

Na pytania Pawła Blajera dotyczące tego tematu będzie odpowiadała radczyni prawna Marta Rupieta.

Co jeszcze w programie

Poruszony zostanie także temat wcześniejszej spłaty kredytu. Jak wygląda taka procedura, o tym powie Michał Krajkowski z DK Notus.

Na pytanie, czy możliwe jest podważenie umowy z bankiem, odpowie adwokat Eliza Kuna. Ponadto na e-maile widzów odpowie Państwu radca prawny Łukasz Oleksiuk.

Zachęcamy do wysyłania pytań na adres kontakt24@tvn.pl.

Problem franka

Rynek zelektryzowała wiadomość, że bank Szwajcarii (SNB) przestaje bronić kursu swojej waluty wobec euro. Od 2011 r. dbał o to, by nie spadł on poniżej poziomu 1,20 euro., w tym celu pompował na rynek franki i skupował euro - teraz nagle przestał to robić. Dla równowagi bank obniżył stopy procentowe o 0,5 pkt. proc., ale to nie pomogło. Kurs franka wobec innych walut wprost oszalał. Ruch był tak duży, że systemy transakcyjne się zawiesiły i uczestnicy rynku walutowego przez dłuższy czas nie wiedzieli, ile kosztuje szwajcarski pieniądz.

Frank gwałtownie umocnił się wobec euro, a rykoszetem oberwał polski złoty. Niektóre platformy pokazywały, że jeden frank osiągnął nawet 5,20 zł. Takiego kursu nie notowano jeszcze nigdy w historii. A to przekłada się na raty kredytów walutowych. W Polsce problem nagłego wzrostu wysokości rat dotyczy ok. 1 miliona osób.

Autor: mb

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com