Najnowsze

Jak wydać unijne miliardy? Rząd zajmie się "pakietem Bieńkowskiej"

Najnowsze

Rząd zajmie się "pakietem Bieńkowskiej"
TVN24 Biznes i ŚwiatRząd zajmie się "pakietem Bieńkowskiej"

Rada Ministrów będzie dziś od godz. 9 kontynuować rozpoczęte we wtorek posiedzenie. Ministrowie zajmą się przede wszystkim programami umożliwiającymi wykorzystanie pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Zaakceptowanie programów otworzy drogę do negocjacji z Komisją Europejską i pozwoli na wydawanie pieniędzy.

- Druga część posiedzenia Rady Ministrów będzie poświęcona kluczowej sprawie dla rozwoju Polski, czyli "pakietowi Bieńkowskiej", jak to nazywamy w rządzie. Chodzi o pakiet uchwał i decyzji, które stanowią ramy rozwoju cywilizacyjnego Polski, bo będą to ramy rozstrzygające o sposobie i tempie wydawania pieniędzy europejskich - powiedział premier Donald Tusk we wtorek.

Jak wydać miliardy euro?

W sumie Polska ma do dyspozycji ponad 76,8 mld euro w ramach sześciu krajowych programów operacyjnych: Infrastruktura i Środowisko; Inteligentny Rozwój; Wiedza, Edukacja, Rozwój; Polska Cyfrowa; Polska Wschodnia i Pomoc Techniczna. Największym z nich jest program Infrastruktura i Środowisko, w którym znajdzie się 27,5 mld euro z funduszy unijnych.

Unijny wkład do programu: Inteligentny Rozwój to 8,6 mld euro; Wiedza, Edukacja, Rozwój - ponad 4,4 mld euro; Polska Cyfrowa - 2,25 mld euro; Polska Wschodnia - 2,1 mld euro, a do programu Pomoc Techniczna - ponad 700 mln euro.

Jak wydać unijne miliardy? Eksperci podpowiadają
Jak wydać unijne miliardy? Eksperci podpowiadająTVN24 Biznes i Świat

Rozwój Polski

Donald Tusk wspólnie z wicepremierami Elżbietą Bieńkowską i Januszem Piechocińskim przedstawi także plan wieloletnich działań, o których mówił podczas listopadowej konwencji PO. Są to plany rozwoju Polski rozłożone na trzy okresy: rok 2014, a także perspektywa 7 i 10 lat.

Rząd ma też zaakceptować tzw. Umowę Partnerstwa, czyli dokument, w którym Polska chce wykazać KE, w jaki sposób chce osiągnąć swoje cele rozwojowe, wykorzystując pieniądze unijne.

Internet dla 16 milionów

Rząd zajmie się ponadto m.in. uchwałą dotyczącą Narodowego Planu Szerokopasmowego. W efekcie wdrożenia tego planu dostęp do bardzo szybkich usług szerokopasmowego internetu ma uzyskać ponad 16 mln Polaków.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajął się przepisami dotyczącymi karania pijanych kierowców.

Autor: rf///bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości