Jak skutecznie negocjować kredyt hipoteczny? Blajer podpowiada

Aktualizacja:
Jak skutecznie negocjować kredyt hipoteczny? Blajer wyjaśnił
TVN24 BiSJak skutecznie negocjować kredyt hipoteczny? Blajer wyjaśnił

W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer podpowiedział, jak skutecznie negocjować kredyt hipoteczny.

Decyzja o zakupie mieszkania jest na tyle poważna, że warto przeanalizować każdy jej aspekt - także finansowy.

Jan Bijas, dyrektor generalny Salomon Finance twierdzi, że przed wzięciem kredytu warto porównać oferty w różnych bankach. Można też złożyć wniosek w kilku instytucjach finansowych, bo to dobry argument przetargowy w negocjacjach z bankiem.

Ważna konkurencja

- Zasada konkurencji jest najsilniejszą formą nacisku na bank. Jeżeli pokażemy, że byliśmy w innym miejscu i sprawdziliśmy warunki, to wówczas da to do myślenia pracownikowi banku, który często ma wpływ na to, jak wygląda ostateczna oferta ze strony jego instytucji - tłumaczy Jan Bijas. Ekspert radzi też, że trzeba pokazać pracownikom banku, iż mamy stałe dochody. - Bank patrzy na nas jako źródło potencjalnego ryzyka, dlatego ważne jest, aby nasze dochody były stałe, a więc ryzyko dla banku mniejsze - wyjaśnia Bijas.

Wkład własny

Kolejnym argumentem, którego warto użyć w negocjacjach z bankiem jest wykazanie tego, że posiadamy wysoki wkład własny. - Im wyższy jest nasz wkład własny, tym mniejsze ryzyko banku, a więc jesteśmy dla banku lepszym klientem. Najkorzystniejsze oferty banku zaczynają się, gdy mamy 20-30 proc. wkładu własnego - twierdzi Bijas.

"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, shutterstock.com

Pozostałe wiadomości