Jak obniżyć miesięczną ratę kredytu we frankach? W "Biznesie dla Ludzi" wyjaśnia Paweł Blajer

Najnowsze

mb“Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00

W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer wyjaśnił, jak w obecnej sytuacji obniżyć miesięczną ratę kredytu we frankach. To pytanie ważne dla Polaków, którzy musza spłacać raty kredytów hipotecznych we frankach.

Pewnym rozwiązaniem wydaje się być spłata kredytu bezpośrednio przez kupno franka szwajcarskiego w kantorze, po nieco niższym kursie niż stosuje bank do przeliczenia raty kredytu. Paweł Blajer wyjaśnił, czy wówczas możliwe jest dostarczenie gotówki bezpośrednio do banku.

Praktyczne rady

Kluczową kwestią przed przystąpieniem do rozmów z bankiem na temat zmiany systemu spłaty, jest sprawdzenie zawartej umowy. - Polecam dowiedzenie się telefoniczne lub osobiście w banku, czy mamy taką możliwość. Jeśli bank poinformuje nas, że nie mamy takiej możliwości powinniśmy pisemnie zwrócić się do banku o wyrażenie zgody na tego typu rozliczania. Bank powinien wówczas podpisać aneks do umowy i zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien zezwolić nam na taką opcję - podkreśla adwokat Marta Lech.

- Kredytobiorca musi czekać aż aneks zostanie obustronnie podpisany. Wszelkie zmiany muszą być dokonane w formie pisemnej. Dopiero jak są podpisy dwóch stron, w takich okolicznościach możemy przyjąć, że aneks wchodzi w życie - dodaje Lech.

"Biznes dla Ludzi", cz.1TVN24 Biznes i Świat

Jako pozytywną wiadomość dla "frankowiczów" należy uznać zapowiedzi Mieczysława Groszka, wiceprezesa Związku Banków Polskich, który stwierdził, że banki będą odstępować od pobierania opłat do aneksów do umów kredytowych żeby ulżyć i wyjść na przeciw kredytobiorcom.

W trakcie podejmowanych rozmów trzeba pamiętać, że bankowi zależy żeby kredytobiorca płacił na bieżąco. - Banki nie mają interesu żeby pogrążać kredytobiorców - powiedziała Lech.

“Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mb

Raporty: