Jak Obama wpłynie na nasze gospodarcze interesy?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BizensZapowiadane przez Obamę zmiany w prawie będą sprzyjały polkim przedsiębiorcom

Polskie firmy coraz odważniej patrzą na Stany Zjednoczone jako miejsce do robienia interesów - i robią to mimo kryzysu. Jak zmiana lokatora Białego Domu może wpłynąć na portfele polskich przedsiębiorców?

Firma Korona zapaliła się do produkcji zagranicą. Otwiera właśnie fabrykę w USA, rozpoczyna współpracę z luksusową marką Svarowsky - i daje miejsca pracy stu nowym fachowcom. Duże nadzieje pokłada w programie gospodarczym nowego prezydenta Baracka Obamy.

3 tys. dolarów za 1 miejsce pracy

- Za każde nowe utworzone miejsce pracy będzie ulga podatkowa: 3 tysiące dolarów za każde. Zakładając, że my planujemy stworzenie ok. 100 miejsc pracy to jest razem 300 tysięcy dolarów. To niemała suma i wspomaga biznes - mówi dziennikarce TVN CNBC Biznes Krzysztof Jabłoński z Korony S.A.

Ulgi podatkowe to jeden z tych elementów planu Obamy, który daje także i polskim firmom szansę na produkcję i rozwój za wielką wodą.

Import będzie ograniczony

Dla części eksporterów takie rozwiązanie może okazać sie jedynym opłacalnym. Stany Zjednoczone są największym konsumentem świata, ale - jak zapowiada Obama - kryzys spowodował, że od świata będą kupować coraz mniej.

Ameryka będzie więc chciała ograniczyć napływ importu z Europy, w tym także z Polski. A nasz kraj od dawna z powodzeniem eksportuje na ten rynek tekstylia, szkło, wyroby hutnicze, czy choćby ozdoby choinkowe.

Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku sprzedaliśmy Amerykanom towary za ponad miliard 200 mln dolarów eksport pl-usa

Pomoże nam silny dolar

Konkurencyjność polskich eksporterów może natomiast wzmocnić silny dolar. Budowanie wartości amerykańskiej waluty to kolejny punkt planu Baracka Obamy. Jeśli uda się go zrealizować, to koszty poniosą polscy importerzy. Bo od Amerykanów kupujemy dwa razy więcej niż im sprzedajemy.

Firmy, które polegają na finansowaniu ze źródeł amerykańskich, mają problemy - również te inwestujące w Polsce jak GM czy IP. Jeżeli tych problemów nie uda im się zwalczyć, musimy się liczyć z wycofywaniem się kapitału amerykańskiego z Polski - ocenia ekonomista Władysław Szwoch.

To może oznaczać likwidację tysięcy miejsc pracy. Dodatkowo niebagatelne znaczenie dla polskiego rynku może mieć zniesienie wiz dla Polaków, o czym Obama wspominał w czasie kampanii. Eksperci podkreślają, że ta decyzja może spowodować kłopoty tych polskich przedsiębiorców, których pracownicy wybiorą życie i pracę właśnie w Ameryce.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Bizens