Jak dobrze być chirurgiem

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huJak dobrze być chirurgiem...

Za Oceanem najbardziej opłaca się być lekarzem. Magazyn Forbes, opierając się na rządowych danych, sporządził listę najlepiej i najgorzej opłacanych zawodów w Stanach Zjednoczonych. Średnia roczna pensja wyniosła w USA w ubiegłym roku 42 300 dolarów - o 4 procent więcej niż rok wcześniej.

Na czele rankingu jest zawód chirurga ze średnią roczną pensją przekraczającą 207 tysięcy dolarów. Chirurdzy zarobili w ubiegłym roku o 8 procent więcej niż rok wcześniej.

Niżej uplasowali się anestezjolodzy - z niespełna 200 tysiącami dolarów rocznie. Na trzecim miejscu, z niewiele niższymi zarobkami uplasowali się ortodonci. Tuż za podium znalazły się inne profesje medyczne - ginekolog położnik i chirurg szczękowy.

Od lat najgorzej opłacanymi profesjami są te związane z gastronomią. Kelnerzy i kucharze w fast foodach zarobili w ubiegłym roku średnio 17 tysięcy dolarów, a pomywacze - około 18 tysięcy. Podobne pensje wpłynęły na konta pomocników w barach i kafejkach, a także asystentów w zakładach fryzjerskich i osób, które w restauracjach wskazują miejsca gościom. Wszystkie spośród tych pensji poszły w ubiegłym roku w górę o około 4 procent.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu