Jak Deutsche Bank naraził się klientom

Najnowsze

Aktualizacja:
Deutsche BankDeutsche Bank naraził się klientom... (n/z siedziba centrali banku we Frankfurcie nad Menem)

Posiadacze obligacji Deutsche Banku zapowiadają bojkot tej instytucji. Największy bank inwestycyjny Europy naraził się swoim obligatariuszom i środowisku bankowemu zapowiedzią, że nie wykupi w pierwszym możliwym terminie obligacji hybrydowych za miliard euro.

To rodzaj papierów dłużnych, które bank może, ale nie musi wykupić po określonym czasie. Jeśli tego nie zrobi - wypłaca coraz wyższe oprocentowanie. Deutsche Bank ogłosił, że w styczniu nie skorzysta z możliwości skupienia tych obligacji, ponieważ refinansowanie długu byłoby dla banku bardziej kosztowne.

Deutsche bank jest pierwszą instytucją finansową dużego kalibru, która zdecydowała się na takie posunięcie. Jego decyzja zaskoczyła zarówno inwestorów, jak i całą branżę bankową.

Na znak protestu niektóre instytucje finansowe biorą nawet pod uwagę zerwanie kontaktów handlowych z DB. Bojkot może nie mieć na niego większego wpływu, ponieważ Deutsche już wcześniej zakładał, że w przyszłym roku nie zbierze znacznej ilości funduszy.

Jednak decyzja tej instytucji wzbudza obawy o jej sytuację finansową. Jest też powodem spekulacji o tym, że inne banki podążą w ślady Deutsche Bank.

Obligacje tego rodzaju to instrument, który - zanim nastąpił kryzys - odgrywał istotną rolę w wzmacnianiu bilansu finansowego banków, a od rozpoczęcia kryzysu był pomocny w utrzymywaniu płynności przez instytucje finansowe.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank