Jaguar made in China? Już wkrótce

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Jaguar rusza na podbój Chin

Koncern Jaguar Land Rover uzgodnił warunki współpracy z chińskim producentem aut Chery Automobile. Wspólnie założą spółkę joint venture, która będzie produkować luksusowe auta na chiński rynek.

Jak podkreśla Reuters, należący obecnie do indyjskiego koncernu Tata Motors Jaguar Land Rover chce podbić chiński rynek, na którym luksusowe auta wciąż sprzedają się jak świeże bułeczki. W 2011 roku JLR w Chinach sprzedał 42 tys. samochodów. Z kolei dla Chery umowa oznacza dostęp do zaawansowanych technologii i know-how.

"Popyt na Jaguary i Land Rovery wciąż rośnie i wierzymy, że JLR i Chery mogą wspólnie wykorzystać potencjał tych marek" - stwierdzili prezes JLR Ralf Speth i szef Chery Yin Tongyao cytowani we wspólnym komunikacie obu spółek.

Porozumienie zakłada stworzenie centrum badawczo-rozwojowego, budowę fabryki oraz sprzedaż pojazdów.

To nie pierwsze wspólne przedsięwzięcia zachodniego koncernu motoryzacyjnego i Chińczyków. Chiński rząd wymaga bowiem, by zagraniczne spółki chcące produkować auta w Państwie Środka współpracował z lokalnymi przedsiębiorstwami. Np. BMW ma umowę z Brilliance a Citroen z Dongfeng Motor Corporation.

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24