Jaceniuk ostrzega: Kasa Ukrainy jest pusta. Tych pieniędzy nie wystarczy na nic

Najnowsze


- Kasa państwa jest pusta, ale musimy zrobić wszystko, aby ustabilizować system finansowy - powiedział podczas przemówienia w Radzie Najwyższej nowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Podkreślił, że w kasie państwa jest tylko nieco ponad 4 mln hrywien. - Tych pieniędzy nie wystarczy na nic - zaznaczył Jaceniuk.

Jak podaje Reuters, nowy minister finansów Ukrainy Oleksander Shlapak poinformował, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego odwiedzą Kijów, aby przedyskutować nowy program pomocy dla Ukrainy. - Na razie poprosimy o 15 milionów dolarów - powiedział. Zaznaczył też, że liczy na ustabilizowanie sytuacji finansowej na rynkach i ustabilizowanie kursu hrywny na poziomie 10 za dolara. W czwartek popołudniu jest to 11 hrywien za dolara.

Kasa pusta, nie wystarczy "na nic"

Parlament Ukrainy zatwierdził w czwartek skład rządu premiera Arsenija Jaceniuka. Większość jego ministrów nie należy do żadnej partii. Rząd Jaceniuka zatwierdzono głosami 331 deputowanych.

Jaceniuk podkreślił, że jego rząd "będzie podejmował nad wyraz niepopularne decyzje". - Te decyzje nie będą popierane przez Ukraińców w krótkim terminie. Mówię o tym uczciwie i wprost przed narodem ukraińskim. Nie mamy teraz środków na to, by zapłacić 12 mld hrywien z tytułu długów i orzeczeń sądowych. Nie mamy takiej możliwości, by wypłacić wszystkie świadczenia społeczne - ocenił premier.

- Kasa państwa jest pusta, ale musimy zrobić wszystko, aby ustabilizować system finansowy. By pobudzić wzrost gospodarczy, zwalczyć korupcję i zwiększyć budżet tak, by w średnim terminie Ukraina powróciła do normalnego życia politycznego i gospodarczego - zaznaczył.

Jaceniuk ostrzegł, że "w tym celu nowy rząd musi natychmiast rozpocząć negocjacje z MFW i podjąć wszystkie decyzje, które będą konieczne po to, by wypłacono środki z MFW, Unii Europejskiej i innych instytucji, które są dziś zdolne pomóc Ukrainie".

- Dług publiczny wynosi 75 miliardów dolarów amerykańskich. W 2010 roku, kiedy Wiktor Janukowycz przyszedł do władzy, ten dług był dwa razy mniejszy. Rezerwy walutowe i rezerwy złota, które trzy lata temu stanowiły 37 miliardów dolarów amerykańskich, spadły do poziomu 15 miliardów dolarów. Doszło do zmarnotrawienia ponad 20 miliardów z rezerw walutowych i złotych. Udzielono kilka miliardów kredytów i te pieniądze zniknęły w nieznanym kierunku. Na jedynym rachunku skarbu państwa znajdują się nie miliardy i nawet nie setki milionów. Znaleźliśmy 4,3 mln hrywien. Tych pieniędzy nie wystarczy na nic - powiedział ukraiński premier.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl