Jabłko rośnie jak na drożdżach

Najnowsze

Aktualizacja:

We wtorek akcje Apple osiągnęły wartość 644 dolarów, a wartość rynkowa firmy przekroczyła próg 600 mld dol. Jeszcze w lutym firma z Cupertino warta była o 100 mld dol. mniej. Zdaniem niektórych ekspertów Apple może być pierwszą "bilionową firmą". Jej szef Tim Cook jest zaś najlepiej zarabiającym prezesem w USA.

Producent iPada stał się właśnie drugą firmą, która przekroczyła barierę 600 mld dol. wartości rynkowej. Wcześniej taki wynik udało się osiągnąć jedynie Microsoftowi, który w grudniu 1999 roku przekroczył ten poziom i osiągnął 619 mld dol. wartości rynkowej.

Cytowany przez CNN analityk Gene Munster z Piper Jafray nie wyklucza, że już w 2014 roku gigant z Cupertino stanie się pierwszą "bilionową firmą".

To kolejny rekord Apple'a

Jeszcze dwa miesiące temu, czyli w lutym, wartość rynkowa Apple'a przekroczyła próg 500 miliardów dolarów.

Jak pisze BBC akcje firmy z Cupertino wzrosły w tym roku o 60 procent. Tym samym Apple potwierdził swoją pozycję, jako najbardziej wartościowej firmy w USA i na świecie - konkluduje BBC.

Kiedyś bankrut teraz potentat

Taki wzrost wartości potwierdza, że mimo śmierci współtwórcy firmy Steva Jobsa, nie traci ona na wartości. A jeszcze w 1997 roku Apple stała w obliczu bankructwa, a jej akcje były warte 3,19 dolarów. Odrodzenie firmy nastąpiło po powrocie Jobsa (został zwolniony z firmy w 1985 roku, wrócił do niej w 1997 roku i wprowadził radykalne zmiany w linii produkcyjnej).

To za jego czasów światło dziennie ujrzały takie produkty jak iPhone, iPad czy iPod. Tuż przed śmiercią Jobsa nowym dyrektorem generalnym firmy został mianowany przez niego Tim Cook.

Najlepiej zarabiający dyrektor

Akcje o wartości 376 mln dol., które Tim Cook otrzymał, kiedy obejmował po Jobsie stanowisko dyrektora generalnego w Apple, uczyniły go nie tylko najlepiej zarabiającym szefem publicznej firmy w USA, ale pozwoliły zarobić więcej niż kolejnych dziewięciu najlepiej opłacanych szefów w USA łącznie - pisze "The Independent". Drugi na liście szef firmy Oracle, Larry Ellison zarobił 78 mln dol.

Oprócz akcji Cook w zeszłym roku otrzymał pensję w wysokości 900 tysięcy dolarów i premię o takiej samej wartości - czytamy w "The Independent".

Źródło: BBC, independent.co.uk