Islandia wymarzonym miejscem do życia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kraj gejzerów - piękny i bogaty

Islandia wyprzedziła Norwegię jako najbardziej pożądane miejsce do życia. Wynika tak z corocznego raportu ONZ. W tyle tabeli znalazły się owładnięte plagą AIDS kraje Afryki subsaharyjskiej.

Pierwsze miejsca w rankingu zajmują bogate kraje z gospodarką wolnorynkową. Oprócz wspomnianej Islandii i Norwegii, w pierwszej piątce znajdują się jeszcze Australia, Kanada i Irlandia. Zaskoczeniem są Stany Zjednoczone, który z ubiegłorocznej ósmej pozycji, spadły na 12 w tym roku.

W rankingu ONZ, w którym wzięto pod uwagę m.in. oczekiwaną długość życia, poziom wykształcenia obywateli i dochód na mieszkańca, najgorzej wypadły kraje afrykańskie z Sierra Leone na końcu. Spośród 22 określonych jako "kraje o niskim rozwoju", wszystkie leżą na Czarnym Lądzie. W 10 z tych krajów, aż dwoje dzieci na pięcioro nie osiągnie 40. roku życia. Wielkim problemem w afrykańskich krajach jest epidemia AIDS, która wywołuje "katastrofalny efekt" - czytamy w raporcie.

Badanie obejmuje 175 krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także terytorium Hong Kongu i Palestyny.

Najbogatszy - Luksemburg Na czele rankingu od sześciu lat plasowała się Norwegia, lecz Islandia deptała jej po piętach. W tym roku na wyspie zanotowano jednak wzrost przewidywanej długości życia oraz wyższy niż w Norwegii PKB na mieszkańca. Najwyższym PKB per capita może pochwalić się Luksemburg - 60 228 USD. Za nim plasują się Stany Zjednoczone z 41 890 USD na głowę mieszkańca (w Polsce wskaźnik ten to ok. 15 tys. dolarów - red.). USA znajdują się jednak dopiero na 26. miejscu pod względem przewidywanej długości życia. Tak jak Duńczycy i Koreańczycy z południa, Amerykanie żyją średnio 77,9 lat. Najdłużej żyją Japończycy - 82,3 lat, zaś najkrócej mieszkańcy Zambii - 40 lat i sześć miesięcy.

Gorzej niż w 1975 r. Według raportu, w większości krajów stopień rozwoju w czasie ostatnich 30 lat znacznie wzrósł. Są jednak takie, w których było odwrotnie - w 16 państwach poziom rozwoju dziś jest niższy niż w 1990 roku. W Demokratycznej Republice Konga, Zambii i Zimbabwe, poziom ten jest niższy niż w 1975.

Jak wyliczono, PKB na głowę jest w Islandii 45 razy wyższy niż w Sierra Leone.

Raport ONZ określający poziom życia publikowany jest od 1990 roku.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24