Irlandczycy zazdrośni o pomoc dla Hiszpanii

Najnowsze


Opozycyjni irlandzcy politycy uważają, że warunki pomocy dla hiszpańskich banków są lepsze niż te, które trójka (MFW, Komisja Europejska i EBC) z końcem 2010 r. przyznała Irlandii. Rząd odrzuca te twierdzenia. Porozumienie UE z Hiszpanią jest dokładnie analizowane w Irlandii, ponieważ Dublin chce zmienić warunki spłaty pomocy dla swoich banków.

Rzecznik opozycyjnej partii Fianna Fail Michael McGrath uznał porozumienie ws. rekapitalizacji banków hiszpańskich za powód do rozczarowania, ponieważ "potwierdza ono, że to podatnicy eurostrefy muszą wziąć na siebie koszty ratowania systemu bankowego".

Z kolei rzecznik innej partii opozycyjnej Sinn Fein Pearse Doherty zauważa, iż Hiszpania otrzyma pomoc bez wzięcia na siebie dodatkowych zobowiązań do wprowadzenia działań oszczędnościowych, które musiał zaakceptować Dublin. Madryt nie będzie poddany systemowi nadzoru ze strony trojki i nie wymagano od niego podpisania listu intencyjnego przewidującego podwyżkę podatków, cięć świadczeń socjalnych i sprzedaż państwowych aktywów - dodał Doherty.

Warunki są takie same

Wiceminister finansów Brian Hayes powiedział mediom, że warunki Hiszpanii są takie same, jak Irlandii, a być może nawet twardsze, ponieważ Hiszpania ma sprowadzić deficyt finansów poniżej 3 proc. PKB przed 2014 r., podczas gdy Irlandia ma na to czas do 2015 roku. Hayes zaznacza, że trudności europejskich banków muszą zostać rozwiązane na szczeblu UE.

Szczegóły pomocy dla Hiszpanii

Dziennikarz ekonomiczny BBC Robert Peston twierdzi, że szczegóły pakietu pomocy dla banków hiszpańskich nie są znane, dlatego jeśli okaże się, że "Madryt uzyskał pomoc bez wzięcia na siebie budżetowych zobowiązań wydatkowych i podatkowych, to Irlandia będzie miała przekonywujący argument do wystąpienia z żądaniem renegocjacji jej pakietu ratunkowego". Peston nazywa to "komplikacją" i zaznacza, że otwarcie na nowo irlandzkiego pakietu pomocy (na łączną sumę 85 mld euro) groziłoby nieprzyjemnymi niespodziankami.

Porozumienie UE z Hiszpanią jest uważnie obserwowane w Irlandii, ponieważ Dublin zabiega o renegocjację struktury zobowiązań dłużnych z tytułu wsparcia dla banku Anglo-Irish i liczy na to, że dostanie lepsze warunki spłaty.

Autor: km/tr/k / Źródło: PAP