Inwestycje na mundial w Brazylii już droższe o 60 proc.

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSInwestycje na mundial w Brazylii już droższe o 60 proc.

Koszty dziesięciu obiektów budowanych na mundial w Brazylii przekroczyły już wartość zakładanego budżetu o ponad 60 proc. Wśród inwestycji o największej różnicy założonych i faktycznych wydatków są stadiony, obiekty na lotniskach, w portach morskich i na kolei.

Brazylijski Krajowy Związek Zawodowy Architektury i Inżynierii (Sinaenco) odnotował, że największe przekroczenie kosztów miało miejsce w przypadku przebudowy terminala portu lotniczego im. Afonso Peny w Kurytybie. Prace oceniane wstępnie na 41,3 mln brazylijskich reali, co odpowiada 12,8 mln euro, pochłonęły ostatecznie kwotę większą o 166,7 proc.

Przepłacone inwestycje

Wśród przedsięwzięć, które znacznie przekroczyły zakładane budżety, jest również modernizacja lotniska w mieście Salvador. Wydatki były tam większe o 161 proc. wobec pierwotnie przewidywanych 30 mln reali. Trzecim najgorzej wykonanym pod względem budżetowym przedsięwzięciem jest stadion w Porto Alegre. Obiekt, który wstępnie miał kosztować 130 mln reali wybudowano ostatecznie za 330 mln reali. Z szacunków Sinaenco wynika, że koszty aż pięciu z dwunastu aren mundialowych zostały przekroczone powyżej założeń o ponad 63 proc. Poza Porto Alegre są wśród nich stadiony w Brasilii, Kurytybie, Rio de Janeiro oraz Belo Horizonte. Największy rozdźwięk w ostatecznych kosztach inwestycji wobec założonych nastąpił w Kurytybie.

Turniej od czerwca

Piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii będą najkosztowniejszym mundialem w historii futbolu. Pod koniec listopada ub. r. rząd federalny tego kraju ujawnił, że same tylko koszty budowy i modernizacji stadionów na turniej będą wyższe o co najmniej 12 proc. od pierwotnie przewidywanych około 7 mld reali. Poza budową stadionów Brazylia zobowiązała się też do wykonania na czas mundialu ponad 100 obiektów infrastruktury publicznej. W ostatnim raporcie z wykonania inwestycji napisano jednak, że 14 przedsięwzięć nie zostanie zrealizowanych przed rozpoczęciem piłkarskiej imprezy. Znajdują się one w Porto Alegre, Recife, Belo Horizonte, Rio de Janeiro oraz w Kurytybie.

Mundial w Brazylii rozpocznie się 12 czerwca 2014 r. na stadionie w Sao Paulo. Finał imprezy zaplanowano na 13 lipca w Rio de Janeiro. Poza gospodarzami turnieju, w imprezie uczestniczyć będą ekipy z 31 państw świata.

Stadion miał być gotowy w ciągu miesiącaENEX

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP