Inwestorzy dają nam miliard euro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Do tajemniczej spółki z Cypru należy w Polsce m.in. sieć Żabka

Ambitne plany czesko-słowackiego funduszu Penta Investments. Właściciel Żabki i Mobilkinga chce sfinalizować dziesięć przejęć po ok. 100 mln euro – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Poza Czechami i Słowacją jesteśmy dla funduszu kluczowym rynkiem.

Penta Investments, która ma już w Polsce pięć firm, zamierza we wrześniu ogłosić przejęcie kolejnej – pisze "Rzeczpospolita".

Wiadomo, że jej wartość wyniesie co najmniej 100 mln euro. Na razie fundusz nie ujawnia żadnych szczegółów tej operacji, ale chodzi o branżę produkcyjną.

Żabka i helikoptery

Szybko można się też spodziewać kolejnych takich kroków w naszym kraju. Penta chce przez pięć kolejnych lat przejmować rocznie po dwie firmy. Każda z transakcji ma mieć wartość min. 100 mln euro.

– Jeśli ich strategia sprawdza się na innych rynkach, na których działają, to nie ma powodu, żeby w Polsce nie było podobnie, i wchodzenie w kolejne, nawet zupełnie nowe branże także może okazać się sukcesem – ocenia Małgorzata Machnicka, analityk z firmy PMR. Kilka dni temu fundusz potwierdził oficjalnie, że należąca do niego czeska spółka Aero Vodohody złożyła ofertę w przetargu na zakup PZL Świdnik, jedynego w Polsce producenta helikopterów.

Delikatesy Penta?

Firma nie ukrywa, że szuka do przejęcia kolejnych sieci handlowych w naszym kraju, chce bowiem stworzyć nowy format, skłaniając się w stronę sieci supermarketowej lub delikatesowej. – Najlepszym rozwiązaniem dla firmy byłoby zarówno pójście w tani format dyskontowy, jak i delikatesowy dla bardziej wymagających klientów - ocenia Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Skąd kapitał?

Pentą Investments jest zarejestrowaną na Cyprze spółką, którą zarządza pięć osób – czterech Słowaków i Czech. Nie ujawniają źródeł swoich funduszy. Penta prowadzi projekty m.in. na Węgrzech, w W. Brytanii czy Rosji. Działa w wielu branżach – od lotnictwa, nieruchomości i finansów po przemysł ciężki, handel, odzież, opiekę medyczną.

Penta w Polsce pierwszy raz zainwestowała w 2004 r. w sieć punktów bukmacherskich Profesjonał, których ma już u nas 360. Największą jak dotąd inwestycją Penty w Polsce jest zakup w 2007 r. sieci już niemal 2 tys. sklepów osiedlowych Żabka, za którą zapłaciła 550 mln zł. Należy do niej jeszcze operator komórkowy Mobilking, sieć 70 aptek Dr Max i operator telewizji kablowej Stream Communications. Aktywa funduszu ulokowane są głównie w Czechach i na Słowacji, ale jest obecny też w ośmiu innych krajach europejskich. Zazwyczaj firma koncentruje się na transakcjach wartych 100 – 250 mln euro. Skonsolidowany zysk funduszu za 2007 r. wyniósł 105 mln euro, spółki należące do holdingu warte zaś były ponad 1 mld euro i zatrudniały ponad 20 tys. osób.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24