Inwestorzy boją się Rosji. W tym roku wywieźli już stamtąd 85 mld dolarów

Najnowsze

shutterstock.comGdy Rosja zaatakowała Gruzję inwestorzy wywieźli z kraju 134 mld dolarów. Ile Rosja straci podczas ukraińskiego kryzysu?

Ponad 85 mld dolarów wywieziono od początku tego roku z Rosji - podał Bank Rosji. Jednak to nie koniec, bo jego prezes Elwira Nabiullina twierdzi, że w ostatnim kwartale ta suma powiększy się i przekroczy 90 mld dolarów.

"Rzeczpospolita" pisze, że w ciągu trzech kwartałów z Rosji wywieziono 85,2 mld dol. netto. Takie dane zaprezentował Bank Rosji. A jego prezes Elwira Nabiullina twierdzi, że do końca roku kraj straci ponad 90 mld dol.

Strach inwestorów

- Jest wiele czynników wpływających na wycofywanie kapitału z Rosji. Jaki będzie ich wpływ w najbliższym kwartale, nie podejmuję się przewidywać - dodała prezes banku centralnego. Ucieczka kapitału to charakterystyczny syndrom strachu inwestorów. Z podobnym odpływem walut do zagranicznych banków Rosja spotkała się w 2008 roku, kiedy rozpoczął się globalny kryzys, a Rosja rozpętała konflikt zbrojny z Gruzją. Wówczas wywieziono z kraju 134 mld dolarów.

Autor: MSZ / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com