Inwestorom rzedną miny

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAInwestorzy załamują ręce

Osłabione tempo wzrostu gospodarczego i rosnąca inflacja źle podziałały na nastroje inwestorów w środkowo-wschodniej Europie. W czerwcu były one najgorsze od pięciu miesięcy - wynika z badania Centrum Europejskich Badań Gospodarczych ZEW i Erste Bank.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec firm w regionie na najbliższe sześć miesięcy spadł w czerwcu do minus 28,7 pkt z minus 24,1 pkt w maju - podało w czwartek Centrum Europejskich Badań Gospodarczych ZEW i Erste Bank. Czerwcowy wskaźnik był najniższy od lutego, gdy zanotowano jego spadek do minus 28,8 pkt.

Jest źle, na poprawę też nie ma co liczyć

Z badania wynika, że poprawy gospodarczej w najbliższych sześciu miesiącach można spodziewać się tylko na Węgrzech. Wskaźnik dla tego kraju w czerwcu wyniósł 3,4 pkt wobec 4,8 pkt w maju. Pozostałe kraje miały negatywne wskazania, najgorsze z nich, Czechy - minus 32,1 pkt.

ZEW i Erste Bank przeprowadziły badanie wśród 81 analityków i inwestorów z Polski, Chorwacji, Austrii, Czech, Węgier, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Serbii od 2 do 16 czerwca. Skala badawcza nastrojów to maksimum 100 pkt i minimum minus 100 pkt.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA