Internet w Polsce - najwolniejszy i najdroższy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu poświęconym szybkiemu internetowi

W Polsce internet należy do najwolniejszych i najdroższych na świecie - wynika z raportu OECD, czyli organizacji najbardziej rozwiniętych krajów świata. Wolniejsze łącza niż my mają tylko internauci w Turcji i Meksyku. A więcej niż u nas - płacą jedynie Meksykanie.

Wśród 30 krajów OECD Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w rankingu poświęconym szybkiemu internetowi. Średnia prędkość łącza w 2008 roku wynosiła u nas 4 313 kb/s, podczas gdy średnia w OECD - to 17 412 kb/s. Najszybszymi łączami może poszczycić się Japonia - ich prędkość wynosi aż 92 846 kb/s. Na drugim miejscu uplasowała się Korea Południowa z prędkością 80 800 kb/s.

U nas najdrożej

Nie dość, że wolne, to jeszcze łącza dostępne w Polsce są jednymi z najdroższych. Według OCED, cena za 1 Mb/s z uwzględnieniem siły nabywczej pieniądza w Polsce w końcu 2008 roku wyniosła 32,59 dol. Gorzej było tylko w Meksyku – za 1 Mb/s trzeba było zapłacić aż 64,9 dolara.

I znów najlepiej na tym tle wypada Korea Południowa - 1 Mb/s kosztuje tam zaledwie 0,85 dol. Natomiast w największych krajach Europy Zachodniej trzeba zapłacić od 3,3 dol. (we Francji) do 14,19 dol. (w Hiszpanii).

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24