Internet w miniaturze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plInternet przyszłości

Szykuje się rewolucja w internecie. Nowe nośniki będą miały więcej nieznanych do tej pory możliwości, będą szybsze i tak małe, że zmieszczą się w kieszeni. Niemożliwe? A jednak. Udowodnił to Paul Otellini, prezes Intel Corporation w trakcie prelekcji pt. „Internet in Your Pocket”, którą można było na żywo zobaczyć w tvn24.pl.

Zobacz przedsmak tego, co niesie rewolucjaIntel

- Popularność internetu na świecie nieustannie rośnie. Przez to rozwijają się nośniki, w jakich możemy go odbierać - mówił Paul Otellini, prezes największej na świecie firmy produkującej układy scalone. Na świecie z internetu korzysta ponad 2 mld ludzi.

- Zmienia się także użytkowanie internetu. W sieci szukamy ważnych informacji, rozrywki, oglądamy telewizję, rozmawiamy ze znajomymi, nawiązujemy nowe kontakty. Co więcej, szukamy internetu wszędzie, gdzie się pojawimy - mówił szef Intela.

Potęga niedostrzegalna gołym okiem

Rozwiązania Intela mają zrewolucjonizować internet (film: Intel)Intel

Otellini zaprezentował mobilne urządzenie internetowe. Dzięki niemu można zwiedzić Kraków nie wychodząc z hotelu, pospacerować głównymi ulicami miasta, a nawet wejść do niektórych budynków, np. Kościoła Mariackiego i z bliska podziwiać unikatowy ołtarz Wita Stwosza. Mało tego, można też zrobić film, bądź zdjęcia z takiej wirtualnej wycieczki i przesłać znajomym.

"Opracowywanie nowych technologii to wyzwanie, ale i sztuka" (film: Intel)Intel

Najważniejszym elementem decydującym o postępie rozwoju technologicznego i powstawaniu nowych urządzeń jest miniaturyzacja. Sercem każdego urządzenia typu komputer, telefon czy PDA (palmtop) jest procesor. Im jest on mniejszy, a jednocześnie bardziej wydajny i pobierający mniej energii, tym większe pole manewru w projektowaniu małych gadżetów elektronicznych o ogromnych możliwościach.

O wydajności, enegrooszczędności i wielkości procesora decyduje rozmiar tranzystorów, z których się on składa. Pod koniec 2007 roku Intel rozpoczął produkcję procesorów w rozmiarze technologicznym 45nm – oznacza to, że pojedynczy tranzystor ma rozmiar 45 miliardowych części metra.

Technologiczny cud

Nowy proces technologiczny pozwolił m.in. na zaprojektowanie zupełnie nowego procesora Intel Atom – przeznaczonego właśnie do małych urządzeń typu Mobile Internet Device. Daje on ogromne możliwości pod względem mocy, a jednocześnie dzięki minimalnemu poborowi energii pozwala na wiele godzin pracy na bateriach.

Intel Atom jest najmniejszym procesorem Intela i na powierzchni 25mm2 zawiera aż 47 mln tranzystorów, z których każdy jest 44 razy mniejszy od bakterii. Dla porównania tranzystory są tak małe, że na średnicy włosa ludzkiego zmieści się ich dwa tysiące.

To właśnie te nowe małe procesory dysponujące ogromną mocą pozwolą na produkcję mobilnych urządzeń nowej generacji o wielkości dłoni pozwalających na korzystanie z internetu na zupełnie nowe sposoby – w pełni wykorzystujące multimedialne zasoby sieci.

Seminarium i wykład Paula Otelliniego odbył się w ramach VIII Seminarium Świata Telekomunikacji.

mkg, mpj

Konferencja firmy Intel cz. 3
Konferencja firmy Intel cz. 4
Konferencja firmy Intel cz. 1
Konferencja firmy Intel cz. 2

Źródło: Intel, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl