Internauci wolą prywatnie niż w NFZ

Najnowsze

sxc.huNFZ nie zadowala Polaków

Aż 70 proc. internautów deklaruje zainteresowaniem prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym - wynika z ankiety money.pl. Prawie połowa respondentów mogłaby całkowicie wycofać się z NFZ, gdyby miała rozsądną, prywatną alternatywę.

Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza przeznaczyć 54,5 mld zł na leczenie w przyszłym roku, więcej o 670 mln zł niż w tym roku. Mimo zwiększonych wydatków na publiczną służbę zdrowia Polacy nie są z niej zadowoleni. Połowa pytanych przez ekonomiczny portal chciałaby mieć możliwość wyboru pomiędzy obecnym obowiązkowym, publicznym systemem ubezpieczenia zdrowotnego a ubezpieczeniami prywatnymi. 23 proc. deklaruje chęć korzystania z jednego i drugiego równocześnie.

"Pakiet za stówkę"

Prywatne ubezpieczenia zyskały najwięcej zwolenników (blisko 77%) wśród ludzi w wieku 25-34 lat. A z kolei ankietowani, którzy nie zdecydowaliby się na zakup prywatnego ubezpieczenia, najczęściej jako przyczynę wskazują fakt że, nie stać ich na to. Inni twierdzą, że wystarczy im zakres obecnych świadczeń, albo że prywatne świadczenia zdrowotne zapewnia im już pracodawca.

Na pytanie: "ile byłbyś w stanie przeznaczyć na wykup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?" 25 proc. ankietowanych odpowiedziało "50 zł ", a 31 proc. - " 51-150 zł". "151-300 zł" mogłoby zapłacić jedynie 12 proc. ankietowanych, a 0,35 proc. byłoby w stanie przeznaczyć na prywatne ubezpieczenie od 301 do 500 zł.

Ankietę przeprowadzono w dniach od 31 sierpnia do 3 września wśród 2920 internautów portalu.

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu