Intercity też stanie

Najnowsze

TVN24Podobny problem PKP PLK miał rok wcześniej z przewoźnikami towarowymi

Po likwidacji 46 połączeń Przewozów Regionalnych, PKP Polskie Linie Kolejowe zatrzymają też część pociągów PKP Intercity. - Nie jest naszą intencją, by ograniczać w Polsce ruch pociągów, ale też mamy nasze zobowiązania - powiedział w środę prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański.

W zeszłym roku mieliśmy podobny problem z przewoźnikami towarowymi (...) To się udało i teraz spływają ostatnie stare należności. Analogicznie chciałbym rozwiązać sprawę z przewoźnikami pasażerskimi. Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański

Teraz listę połączeń do likwidacji ma przedstawić zarządcy infrastruktury PKP Intercity. Także ta spółka ma problemy z regulowaniem należności wobec PKP PLK, więc jej zarząd zdecydował, że przewoźnik musi ograniczyć połączenia w takim samym stopniu jak Przewozy Regionalne.

Niebawem lista

Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański powiedział na środowej konferencji prasowej, że PKP Intercity pracuje nad listą i wkrótce przedstawi ją PKP PLK. - Nie jest naszą intencją, by ograniczać w Polsce ruch pociągów, ale też mamy nasze zobowiązania i jeżeli przewoźnicy nie zaczną płacić faktur, to będziemy mieć problem z wypłacalnością - tłumaczył.

Dodał, że 46 pociągów Przewozów Regionalnych nie będzie jeździć tak długo, aż Przewozy Regionalne nie zaczną spłacać zadłużenia. Przypomniał, że spółka może przedstawić listę innych połączeń do likwidacji, zamiast odwołanych pociągów InterRegio. Jego zdaniem takie zmiany mogłyby wejść w życie 15 maja. Żeby jednak tak się stało, obaj przewoźnicy muszą przysłać swoje listy do końca tygodnia, żeby było dość czasu na poinformowanie pasażerów.

Terminy gonią

- To nie jest termin absolutnie obligatoryjny. (...) Jeśli przewoźnicy poproszą o jego przesunięcie, to go przesuniemy - zaznaczył Szafrański. Dodał, że o wszelkich zmianach pasażerowie powinni zostać poinformowani co najmniej tydzień wcześniej.

- W zeszłym roku mieliśmy podobny problem z przewoźnikami towarowymi. Z każdym z nich podpisaliśmy porozumienie, że rozłożymy im zaległe należności na 12 rat, pod warunkiem, że będą na bieżąco płacić nowe faktury. To się udało i teraz spływają ostatnie stare należności. Analogicznie chciałbym rozwiązać sprawę z przewoźnikami pasażerskimi - wyjaśnił Szafrański.

Intercity da listę

Kamil Migała z biura prasowego PKP Intercity powiedział w środę, że prawo nakłada na przewoźnika obowiązek poinformowania pasażerów o ewentualnych zmianach w rozkładzie jazdy na tydzień przed ich wprowadzeniem. Dlatego PKP Intercity w ciągu najbliższych dni wyśle do PKP PLK listę połączeń przeznaczonych do likwidacji, by zarządca infrastruktury zdążył się z nią zapoznać i by był jeszcze czas na poinformowanie pasażerów.

Tymczasem Przewozy Regionalne - jak zapowiedział rzecznik spółki Piotr Olszewski - przedstawią w piątek zarządcy infrastruktury harmonogram zakładający wpłatę na konto PKP PLK 28 mln zł w dwóch transzach. - Do tej pory PKP PLK się do tego nie odniosły - dodał Olszewski.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24