Inteligentne ubrania: rewolucja czy gratka tylko dla gadżeciarzy?

Inteligentna koszulka zmierzy puls i pomoże w treningachOmsignal

Inteligentne technologie są coraz bliższe człowiekowi. Najpierw wpuściliśmy naszpikowane elektroniką urządzenia do naszych kieszeni, potem do domów. Teraz czas na kolejny krok. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości nowoczesne technologie będziemy nosić także na sobie - w postaci ubrań.

Smart clothes, czyli tzw. inteligentne ubrania były dotąd tylko gratką i ciekawostką dla miłośników technologii. Teraz mają coraz większe szanse, aby trafić pod strzechy. Wszystko przez ich niezwykłe możliwości. Okazuje się, że opaska na rękę nie musi już tylko ładnie wyglądać, ale może także np. mierzyć nasz puls. Z kolei koszulka pomaga osiągać lepsze wyniki na treningach.

Z koszulką do elektryka

Nowoczesne technologie zaskakują nas każdego dnia. Za kilkanaście, a może za kilka lat może dojść do takiej sytuacji, że koszulki nie będziemy naprawiać u krawcowej, ale u specjalistów od programowania i elektrotechniki. Blisko 200 dolarów ma kosztować inteligentna biometryczna koszulka Omsignal, która może monitorować nie tylko nasze treningi na siłowni czy bieżni, ale także czynności życiowe np. w biurze. Kiedy intensywnie ćwiczymy podpowie nam, że czas zrobić sobie przerwę albo wręcz odwrotnie - dać z siebie wszystko i wycisnąć ostatnie poty. A po stresującej rozmowie z szefem ostrzeże, że grozi nam zawał.

Jak to działa?

Koszulka jest wyposażona w czujniki analizujące pracę serca, tętno, częstotliwość oddechu i monitoring badający objętość płuc. Sprzęt mierzy też nasze kroki, rytm chodu i jego intensywność. Całość zestawia i liczy liczbę spalonych kalorii. Wszystkie informacje czujniki wysyłają bezpośrednio do specjalnego modułu wyglądającego niczym czarna skrzynka, a stamtąd - przez Bluetooth - do aplikacji mobilnej na naszego smartfona. Transfer odbywa się w czasie rzeczywistym, tak aby użytkownik mógł na bieżąco śledzić wydolność swojego organizmu.

Całość jest wodoodporna, a materiał przylega do ciała w taki sposób, aby zwiększyć cyrkulację krwi w organizmie. Pozwala to na lepsze dotlenienie organizmu i mięśni. Tlen jak wiadomo jest dla mięśni tym, czym paliwo dla silnika, więc nasze osiągi stają się lepsze.

Buty powiedzą, jak biegać

Treningi biegowe nie tylko profesjonalistów, ale przede wszystkim amatorów wspomoże technologia opracowana przez niemieckich naukowców z Fraunhofer Institute. Chodzi o ciągle ulepszany projekt inteligentnych butów Runsafer. Wbudowane w obuwie czujniki mają śledzić każdy krok biegacza i rejestrować go w specjalnym systemie. Program będzie analizował to, jak szybko się biegnie, z jakim przeciążeniem, a nawet to, jak długo i z jaką siłą stawiamy stopę. System odnotuje też kiedy i ile razy biegacz miał przerwę. Wszystkie zgromadzone w ten sposób informacje z pomocą Bluetooth zostaną przesłane do smartfona, a potem do serwera. Kiedy zostaną zanalizowane, komputer dostarczy biegaczowi wskazówki, które pozwolą mu poprawić styl biegania.

Mądry zegarek

Polscy klienci mogą już korzystać z inteligentnych zegarków, które częściej są rozszerzeniem noszonego w kieszeni smartfona niż urządzeniem, które ma tylko informować nas o godzinie. Tak zwane smartwatch kontaktują się z urządzeniami mobilnymi i np. pokazują nam wszystkie powiadomienia (sms-y, e-maile i nieodebrane połączenia), które czekają na nas na smartfonie i tablecie.

Co ciekawe, za pomocą zegarka możemy również sterować naszym telefonem i np. zmieniać w nim muzykę, oglądać galerie zdjęć, czy nagrywać filmy. W urządzeniu możemy również zainstalować dodatkowe, ulubione aplikacje, które pomagają nam w uprawieniu sportu. W Polsce za inteligentny zegarek trzeba zapłacić około 500 złotych.

Nowy, polski rynek

Coraz więcej inteligentnych ubrań pojawia się także na polskim rynku. Jednak, czy nadziane nowoczesnymi technologiami ubrania podbiją serca Polaków? Zdaniem Tomasza Kreli, specjalisty od nowych technologii w serwisu Antyweb, największe szanse na sukces mają koszulka i buty. - Produkty te są skierowane do bardzo specyficznej grupy odbiorców, w której znajdują się osoby, które poszukują takich rozwiązań i są gotowe inwestować w sprzęt mający poprawić osiągane przez nie wyniki sportowe - mówi Tomasz Krela.

Kto to kupi?

Największym wyzwaniem producentów inteligentnych ubrań może być przekonanie Polaków, że za nafaszerowaną technologiami koszulkę czy buty warto zapłacić często nawet kilkakrotnie więcej, niż za tradycyjny produkt. Oddychającą koszulkę do biegania możemy dostać w sklepie sportowym nawet za 20-30 złotych, a biometryczna Omsignal to wydatek rzędu blisko 600 złotych. Bartłomiej Kossakowski, redaktor naczelny serwisu Gadżetomania.pl twierdzi, że inteligentne ubrania mają szansę głównie u fanów nowinek technologicznych, a nie miłośników mody. - A gadżeciarze są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za smartfon, tablet czy nowego ultrabooka. Dlatego nawet cena o 100 proc. wyższa od "tradycyjnego" ubioru nie powinna ich bardzo odstraszyć - uważa Kossakowski.

Z kolei Tomasz Krela jest zdania, że obecnie dla polskiego klienta w wielu przypadkach wciąż kluczowym kryterium jest cena. - Kilkaset złotych za ubranie czy inteligentny zegarek to zbyt dużo - przekonuje Krela.

Nie dla Kowalskiego?

Inteligentne ubrania to często dla klientów wciąż tylko ciekawostka i pieśń przyszłości. Według Tomasza Kreli trudno przewidzieć, co mogłoby spodobać się polskim klientom, bo "inteligentne ubrania to coś, co chętne zobaczymy i poznamy, ale raczej nie wydamy na nie własnych pieniędzy". - Większość z projektów, przynajmniej obecnie nie jest kierowana do przeciętnego Kowalskiego, zarówno pod kątem ceny, jak i oferowanych funkcji. Jeśli mowa jest o inteligentnych ubraniach, to nie widzę na polskim rynku niczego, co miałoby odnieść sukces - twierdzi Krela i dodaje, że inaczej jest w kwestii dodatków, czyli zegarków, opasek i inteligentnej biżuterii.

- Urządzenia te mogą monitorować pracę naszego organizmu, a następnie przesyłać dane do smartfona. Dodatkowo służą one jako ozdoba, która powiadomi nas nie tylko o godzinie, ale także o powiadomieniach, jakie trafiają na nasz telefon - wyjaśnia ekspert.

To przyszłość?

Według Bartłomieja Kossakowskiego inteligentne ubrania to przyszłość, od której już nie da się uciec. Choć w pierwszej kolejności przyjmą się te produkty, które faktycznie pomagają, czyli na przykład policjantom, ratownikom, strażakom, potem fachowcom. Masowo na ulicach zobaczymy je dopiero później - twierdzi redaktor naczelny serwisu Gadżetomania.pl. Podobne zdanie ma Krela, który uważa, że inteligentne ubrania nie będą tak masowym zjawiskiem, jak wielu twierdziło jeszcze dwa lata temu. - Inteligentne produkty będą się upowszechniały, jednak to będzie się odbywało w głównej mierze wśród pasjonatów nowinek. Producenci próbują wmówić konsumentom, że to jest kolejne wielkie odkrycie i przełom. Bez przesady - uważa Krela.

Autor: Marek Szymaniak,mn/zp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Omsignal

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP