Intel na celowniku Brukseli

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huProcesory to lukratywny rynek

Intel - amerykański potentat na rynku procesorów i półprzewodników - zostanie najprawdopodobniej ukarany przez Komisję Europejską - donosi między innymi Financial Times. Komisja Europejska stwierdza, że koncern nieuczciwie konkurował z głównym rywalem na rynku procesorów - firmą AMD.

Bruksela miała po wieloletnim śledztwie uznać, że Intel wręcz płacił producentom komputerów za to, by opóźniali oni premiery sprzętu, w których zamontowano procesory konkurenta. Intel miał tez udzielać producentom rabatów, by ci ograniczali użycie procesorów konkurenta.

Wysokość kary nie jest na razie znana, a Komisja Europejska ma podjąć decyzję w środę. Teoretycznie mogłaby ona sięgnąć 10 procent ubiegłorocznych przychodów firmy na całym świecie. Intel w 2008 roku zarobił 37,6 miliarda dolarów.

Najwyższa kara, jaką Bruksela kiedykolwiek nałożyła na firmę za pogwałcenie praw konkurencji, sięgała 655 milionów dolarów. Kara dotyczyła także rynku IT - nałożono ją na Microsoft.

Według doniesień Komisja uzna, że Intel naruszał prawa konkurencji przez 8 lat. Intela w lipcu ubiegłego roku ukarano w Korei Południowej za udzielanie rabatów dwóm tamtejszym producentom komputerów w zamian za gorsze traktowanie AMD.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu