Inflacja w Europie rekordowo wysoka

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Inflacja w Europie jest najwyższa od ponad 14 lat

Inflacja w Europie jest obecnie najwyższa od ponad 14 lat. - W strefie euro wyniosła w lutym 2008 roku, w ujęciu rok do roku, 3,3 proc. wobec 3,2 proc. w styczniu - podał w piątek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Wcześniej analitycy szacowali, że w lutym inflacja wyniesie 3,2 proc. Inflacja bazowa (bez cen energii, żywności, alkoholu i papierosów) wyniosła rok do roku 1,8 proc. wobec 1,7 proc. w styczniu. Analitycy spodziewali się 1,7 proc. Miesiąc do miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły w lutym o 0,3 proc., a wskaźnik bazowy wzrósł o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym.

Ceny w górę

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. eurostat

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Rosną koszta pracy i wynagrodzenia Wraz z inflacją wzrosły koszty pracy w Polsce. W czwartym kwartale 2007 roku wzrosły one o 11,1 proc. rok do roku. Tymczasem płace zwiększyły się o 11,0 proc. W trzecim kwartale 2007 r. koszty pracy wzrosły o 11,9 proc., tak samo jak i płace. W czwartym kwartale 2006 roku wzrost kosztów wyniósł 6,3 proc., a płac 5,9 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24