"Inflacja odpuszcza, gospodarka zwalnia"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Marek Belka nie chce dywagować na temat obniżki stóp

- Widzimy, że inflacja nieco odpuszcza, a gospodarka zwalnia - uważa Marek Belka, prezes NBP. - Zapał do podnoszenia stóp procentowych jest obecnie znacznie niższy niż w pierwszej połowie roku - dodał.

W opinii prezesa NBP za rok inflacja znajdzie się w celu inflacyjnym NBP. - Ekspercka prognoza NBP mówi, że w sierpniu inflacja może być nieco wyższa niż w lipcu, ale później z różnych powodów, także statystycznych, inflacja będzie schodzić dosyć szybko do celu, czyli do 2,5 proc. Myślę, że w celu powinnyśmy być już za rok - powiedział Belka.

Spowolnienie bez dramatu

Ekspercka prognoza NBP mówi, że w sierpniu inflacja może być nieco wyższa niż w lipcu, ale później z różnych powodów, także statystycznych, inflacja będzie schodzić dosyć szybko do celu, czyli do 2,5 proc. belka


Zdaniem Belki proces osłabienia złotego będzie się stopniowo odwracał. - Złoty osłabił się wobec euro o około pięciu proc. w ostatnim czasie. Ale sądzę, że stopniowo będzie ten proces odwrócony. Jeżeli to nastąpi, to właściwie żadnego wpływu na inflację nie będzie - powiedział.

Marek Belka udzielił wywiadu portalowi Obserwatorfinansowy.pl, który należy do Narodowego Banku Polskiego, którego jest szefem.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24